The impact of employee empowerment and self-efficacy on job satisfaction in Libyan banking sector
Libya bankacılık sektöründe çalışan yetkilendirme ve öz-yeterliliğin iş memnuniyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 700914
  2. Yazar: MOHAMED ALHADI MOHAMED KHALIL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma, psikolojik güçlendirme ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi geliştirmeyi ve ampirik olarak test etmeyi amaçlamıştır - öz-yeterlik bu ilişkiye aracılık eder. Teorik model, psikolojik güçlendirmenin Libya bankacılık sektöründeki alt ve orta düzey yöneticiler için çalışanların memnuniyetinin merkezinde olduğunu öne sürüyor. Çalışma, teorik modeli yapısal eşitlik modellemesi ile istatistiksel olarak test etmek için 327 yanıt kullanmıştır. Ampirik sonuçlar, tüm hipotezlerin doğru olduğunu ve psikolojik güçlendirmenin iş tatminini olumlu etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, ilişkiye öz-yeterlik aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study intended to develop and empirical test the relationship between psychological empowerment and job satisfaction—self-efficacy mediate the relationship. The theoretical model suggests that psychological empowerment is central to the satisfaction of employees for lower and middle-level managers in the Libyan banking sector. The study has used 327 responses to statistically test the theoretical model with structural equation modeling. The empirical results indicated all the hypotheses are true and psychological empowerment positively impacts job satisfaction. Moreover, the relationship is mediated by self-efficacy.