Astımlı hastalarda serum 25 hidroksi vitamin d ve çinko düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum 25 hydroxy vitamin d and zinc levels in patients with asthma
  1. Tez No: 700922
  2. Yazar: AYŞE ERGÜL BOZACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Astım ile D vitamini ve serum çinko düzeyi arasındaki ilişkiyi aydınlatmak amacıyla yapılan çalışmada yaşları 5 ile 18 yıl arasında değişen 50 astım tanılı çocuk alındı. Astımlı 50 çocuğun 25'i erkek (%50), 25'i kız (%50) idi. Hastaların 10'u (%20) yeni tanı almış, 40'ı(%80) daha önceden takipli tedavi altındaki çocuklardı. Hastaların ortalama yaşı 8,66 ± 2,88 yıl idi. Astımlı hastaların hastalık kontrol değerlendirmesinde %50si kontrol altında, %37,5'i kısmen kontrol altında, %12,5'i kontrol altında değildi. Kontrol grubu olarak herhangi bir hastalığı olmayan yaşları 5 ile 18 yıl arasında değişen 50 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Kontrol grubunu oluşturan 50 çocuğun 25'si erkek (%50), 25'ü kız (%50) idi. Her iki grup arasında cinsiyet dağılımı eşitti (p > 0,05). Astımlı hasta grubundaki çocukların yaşları kontrol grubundaki çocukların yaşlarından daha küçük olarak bulundu (p < 0,05). Astımlı hasta grubunda ortalama D vitamini düzeyi 32,61 ± 9,48nmol/ml, kontrol grubunda ortalama D vitamini düzeyi 49,59 ± 11,72nmol/ml tespit edildi. Ortalama çinko düzeyleri hasta grubunda 81,17 ± 26,04mcg/dl, kontrol grubunda 73,38 ± 22,03mcg/dl idi. Gruplar arası ortalama D vitamini ve çinko düzeylerinin karşılaştırılmasında astımlı hasta grubunun D vitamini ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük tespit edildi (p0,05). Astımlı grupta D vitamini eksikliği kontrol grubuna göre anlamlı oranda daha fazla sayıda tespit edildi. Cinsiyete göre astımlı kız hastalarda ortalama vitamin D düzeyi 30,87 ± 8,43 nmol/L, astımlı erkek çocuklarda 34,36 ± 10,29 nmol/L.(p= 0,19) Kontrol grubu kız çocuklarda ortalama vitamin D düzeyi 43,48 ± 9,54 nmol/L, erkek çocuklarda 55,71 ± 10,56 nmol/L. (p=0,001) Cinsiyetler arasında D-Vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında astımlı hasta grubunda istatistiksel farklılık tespit edilmezken kontrol grubunda cinsiyetler arasında Ortalama D Vitamini düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edildi. VKİ ile D-Vitamini düzeyi arasında istatistiksel anlamlılık tespit edilmemiştir (p>0,05).Ancak çalışmaya alınan kişilerin hiçbiri obez değildir (VKİ0,05). Kontrol grubunda solunum fonksiyon testi yapılmadığı için değerlendirme yapılamadı. Astımlı hastaların tedavide steroid kullanmayanların ortalama D vitamini düzeyi 36,28 ± 8,38nmol/L iken steroid kullananların 30,73 ± 9,57nmol/L tespit edildi. Astımlı grupta tedavide steroid kullananların ortalama D vitamini düzeyi steroid kullanmayanlara göre anlamlı derecede düşük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Fifty children with asthma, aged between 5 and 18 years, were included in the study conducted to clarify the relationship between asthma and vitamin D and serum zinc levels. Of 50 children with asthma, 25 were boys (50%) and 25 were girls (50%). 10 (20%) of 50 patients were new diagnosed, and 40 (80%) patients were under previous follow-up treatment. The mean age of the patients was 8.66 ± 2.88 years. In the disease control evaluation of asthmatic patients, 50% were under control, 37.5% were partially under control, and 12.5% were not. As the control group, 50 healthy children aged between 5 to 18 years without any disease were included in the study. 25 of 50 children were boys (50%) and 25 of 50 children were girls (50%) in the control group. Gender distribution was equal between both groups (p > 0.05). The age of the children in the asthmatic patient group was found to be younger than the age of the children in the control group (p < 0.05). The mean vitamin D level was 32.61 ± 9.48nmol/ml in the asthmatic patient group, and 49.59 ± 11.72nmol/ml in the control group. Mean zinc levels were 81.17 ± 26.04mcg/dl in the patient group and 73.38 ± 22.03 mcg/dl in the control group. In the comparison of the mean vitamin D and zinc levels between the groups, the mean vitamin D of the asthmatic patient group was found to be significantly lower than the control group (p0.05). Vitamin D deficiency was found to be significantly higher in the asthmatic group than in the control group. The mean vitamin D level was 30.87 ± 8.43 nmol/L in asthmatic girls and 34.36 ± 10.29 nmol/L in asthmatic boys (p= 0.19). Mean vitamin D level in girls in the control group 43.48 ± 9.54 nmol/L, in boys 55.71 ± 10.56 nmol/L (p=0.001). When the vitamin D levels were compared between the genders, no statistically difference was found in the asthmatic patient group, while a statistically significant difference was found between the genders in the mean vitamin D levels in the control group. No statistical significance was found between BMI and Vitamin D level (p>0.05). However, none of the subjects included in the study were obese (BMI0.05). Evaluation could not be made because pulmonary function test was not performed in the control group. While the mean vitamin D level of asthmatic patients who did not use steroids was 36.28 ± 8.38nmol/L, it was 30.73 ± 9.57nmol/L in those who used steroids.