Design and concepts of nearly-zero energy buildings
Sıfıra yakın enerji tüketen binaların tasarımı ve kavramları
- Tez No: 700921
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YEŞİLATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin son birkaç on yılda artan sorunları var. Fosil yakıtların kullanılması bunların bir sebebidir. Fosil yakıtların kullanılması CO2 emisyonlarına neden olur. Bu nedenle binaların düşük enerjide ve yüksek enerji verimliliğiyle yeni bir strateji ile tasarlanması gerekmektedir. Binanın birincil enerjiye bağımlılığını azaltmak için sıfıra yakın enerji tüketen bina (NZEB) konsepti oluşturulmuştur. Yenilenebilir enerji ve verimlilik önlemleri, sıfıra yakın enerji tüketen binaların tanımında, birlikte çalışması tavsiye edilir. Avrupa Birliği (AB), evsel sera gazı (ESG) emisyonlarında, 1990 seviyelerine kıyasla 2050 yılına kadar 80% oranında önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Bu tez kapsamında, binaların enerji taleplerini azaltmak ve yeşil bina tasarım konseptini hayata geçirmek için tasarım stratejileri, malzeme, ekipman ve cihazların kullanımı tanıtıldı. Bu konseptler göz önünde bulundurularak, optimize edilmiş bina modeline ulaşmak için, geliştirilen stratejilerle örnek bir bina tasarlandı ve analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change have become increasingly important issues in recent decades. The use of fossil fuels is one cause. The use of fossil fuels causes CO2 emissions. Therefore, buildings need to be designed with a new strategy on low energy with very high energy efficiency. In order to reduce the dependence of the building on primary energy, the concept of nearly-zero energy building (NZEB) is created. It is recommended that the definition of near-zero energy buildings, renewable energy and efficiency measures work together. The European Union (EU) aims to drastically reduce domestic greenhouse gas (GHG) emissions by 80% by 2050 compared to 1990 levels. In this work, design strategies, the use of low conductivity materials, the installation of low energy devices to reduce the energy demand of buildings and the necessary additions of renewable energy systems are presented to achieve a near zero energy building design. These aforementioned approaches are implemented in an example building as a case study. The obtained results show that there are many ways to achieve a near-zero energy building, but the cost issue remains the most important decision parameter.