Travayda sanal gerçeklik uygulamalarının primiparlarda algılanan doğum ağrısı ve memnuniyete etkisi: Tasarım tabanlı bir çalışma
The effect of virtual reality applications in labor on perceived birth pain and satisfaction in primiparous: A design-based study
  1. Tez No: 700987
  2. Yazar: ZELİHA SUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Araştırma, travayda uygulanan sanal gerçeklik uygulamasının primiparlarda algılanan doğum ağrısı ve memnuniyet düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, Haziran 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi doğumhane servisine başvuru yapan toplam 120 primipar kadınla randomize kontrollü olarak yürütüldü (60 Deney Grubu, 60 Kontrol Grubu). Deney grubunda yer alan gebelere doğum eyleminin aktif fazında ve geçiş fazında sanal gerçeklik gözlüğü ile araştırma için tasarlanan ve doğum ağrısıyla başetmede kullanılan yöntemleri içerin oyunlar araştırmacı tarafından oynatıldı. Kontrol grubunda yer alan gebelere rutin bakım dışında herhangi bir uygulama yapılmadı. Gebelerin ağrı düzeyini belirlemek için girişim öncesi ve sonrası olmak üzere toplam dört kez Sayısal Değerlendirme Skalası (SDS) ve Sözel Kategori Ölçeği (SKÖ) uygulandı. Doğum sonrasında ise her iki gruba Doğum Memnuniyet Ölçeği-Kısa Formu (DMÖ-K) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the effect of virtual reality application in labor on perceived labor pain and satisfaction levels in primiparous. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled manner with a total of 120 primiparous women who applied to the delivery room of Elazig Fethi Sekin City Hospital between June 2020 and June 2021 (60 Experiments, 60 Controls). The pregnant women in the experimental group were played by the researcher during the active and transitional phases of labor with virtual reality glasses, which were designed for research and included methods used to cope with labor pain. Except for routine care, no application was made to the pregnant women in the control group. In order to determine the pain level of the pregnant women, SDS and SCS were applied four times, before and after the Virtual Reality applications. After delivery, DME-C was applied to both groups.