Türk vakıflar hukuku ve Filistin vakıflar hukuku bağlamında Filistin'deki vakıfların mevcut hukuki durumuna ilişkin mukayeseli bir bakış
A comparative look on the current legal status of Palestinian endowment in the context of Turkish endowment law and Palestinian endowment law
- Tez No: 701043
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Filistin'deki vakıflar durumu ilk bakışta oldukça karmaşık ve kafa karıştırıcı görünebilmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın birinci bölümünde Türk Vakıflar Hukuku ve Filistin Vakıflar Hukuku Bağlamında Filistin'deki vakıfların mahiyeti, gelişim tarihi, önemlisi, hacmi ve kanuni statüsünü açıklamaya çalışılmıştır. Ardından Filistin'deki Osmanlı unutulmaz eserlerine göz atmak amacıyla Osmanlı'nın Filistin'de kurduğu vakıfların en büyük ve en önemlisi olan Kudüs Haseki Sultan Vakfiyesi ele alınmıştır. Geçmişi günümüze bağlamak için Kudüs Haseki Sultan Vakfiyesinden bahsedildikten sonra Kudüs Haseki Sultanı vakfının hâlihazırdaki durumundan bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise uygulamada vakıf uyuşmazlıkları ve çözüm yollarına tahsis edilmiştir. Filistin'de vakfın kurulması, şartları, yönetimi, işletilmesine ilişkin uyuşmazlıkları ile ilgilenen yetkili yargı merciini tanımak için Filistin yargı teşkilatına değinilmiştir. Ardından, vakıf uyuşmazlıklarına ilişkin birkaç mahkeme kararı ele alınmıştır. Son olarak İsrail, birçok vakıf arazisini müsadere etmiştir ve üzerine yerleşim birimleri inşa etmiştir. Dolayısıyla Bu çalışmada da İsrail'in vakıfların arazilerini ele geçirme yollarından bahsedildikten sonra müsadere edilen vakıf arazilerini meşru sahiplerine iade etme yollarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The situation of endowments in Palestine may seem quite complex and confusing at first glance. Therefore, in the first part of this study, it will try to explain the nature, development history, importance, volume and legal status of endowments in Palestine in the context of Turkish endowments Law. Then, in order to look at the unforgettable Ottoman works in Palestine, the Jerusalem Haseki Sultan endowment, which is the largest and most important endowment established by the Ottomans in Palestine. In order to connect the past to the present, after mentioning the Jerusalem Haseki Sultan endowment, the article will discuss the current situation of the Jerusalem Haseki Sultan endowment. The second part of the study is devoted to endowment disputes and solutions in practice. The Palestinian judicial organization will be mentioned in this study. in order to recognize the competent judicial authority dealing with the disputes regarding the establishment, conditions, management and operation of the endowment in Palestine. Then, a few court decisions regarding endowment disputes will be exposed. Finally, Israel confiscated many endowment lands and built settlements on it. Therefore, in this study, after mentioning the ways of Israel to seize the lands of the endowment, the ways of returning the confiscated endowment lands to their legitimate owners are going to be mentioned.