Osmanlı ve Safevî İmparatorlukları'nın siyasi ilişkileri (1501-1639)
Political relationship between the Safavid and the Ottoman Empires (1501-1639)
  1. Tez No: 701220
  2. Yazar: YASAMIN ASGHARIZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, aralarındaki rekabetin başlangıcından son anlaşmalarının yapılmasına kadar olan Safevi ve Osmanlı İmparatorluğu siyasi ilişkilerine odaklanıyor. Bu tez, iki devlet arasındaki çatışmanın ateşlenmesinin nedenleri, uzun süredir devam eden bu anlaşmazlıkların aniden durmasının ardındaki nedenleri ve son olarak barış dönemindeki siyasi ilişkileri gibi soruları incelemeye ve araştırmaya çalışmaktadır. Bu tezin amacı, az bilinen veya doğru çevrilmemiş Farsça kronikleri ve çağdaş İranlı bilim adamının yeni yayınlanan çalışmalarını, Safevi-Osmanlı siyasi ilişkileri konusuna odaklanan Türk ve uluslararası bilim adamlarının eserleriyle karşılaştırarak değerlendirmektir. Sonuç olarak tez, iki devletin siyasi tarihinin daha az çalışılmış bazı ayrıntılarına ilişkin yeni sorular soruyor.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Safavids and the Ottoman's empire political relationship from the beginning of their rivalry until the formation of their last agreement. Henceforth, this thesis attempts to examine and explore questions such as the reasons for the ignition of the conflict between the two states, the causes behind the sudden halt of these long-lasting disputes, and finally, their political relationship during the peace era. The aim of this thesis is to evaluate the lesser-known or not properly translated Persian chronologies and contemporary Iranian scholar's newly published studies in comparison with the works of Turkish and international scholars who focused on the subject of the Safavid-Ottoman political relationship. Consequently, proposing new questions regarding some of the lesser-studied details of the two states' political history.