Influencer pazarlamasının tüketici davranışına etkisi: Hazır giyim sektörü üzerine bir çalışma
The effect of influencer marketing on consumer behavior: A study on the apparel industry
- Tez No: 701221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı Influencer Pazarlamasının tüketici davranışına etkisinin hazır giyim sektörü üzerinde incelenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul İli'nde ikamet eden tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kapsamında örneklem seçimine gidilmiştir. Covid-19 pandemisi nedeniyle araştırmada anket formları Google Formlar üzerinden gönderilmiştir. Araştırma kapsamında 650 kişiye anket formu gönderilmiş ve 398 kişiden geri dönüş alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu kişisel bilgilere yönelik sorulardan, Influencer Pazarlama Ölçeği ve Satın Alma Niyeti Ölçeği'nden oluşmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Influencer Pazarlamasının tüketici satın alma niyetini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of influencer marketing on consumer behavior on the ready-made clothing industry. The population of the research consists of consumers residing in Istanbul. In the study, sample selection was made within the scope of convenience sampling method. Due to the Covid-19 pandemic, the survey forms were sent via Google Fromlar. Within the scope of the research, questionnaire forms were sent to 650 people and feedback was received from 398 people. Questionnaire form was used as data collection tool in the research. The questionnaire form consists of questions about personal information, Influencer Marketing Scale and Purchasing Intention Scale. Data analysis was done in SPSS 21 package program. In the research, it has been determined that influencer marketing has a positive effect on consumer purchase intention.