Türkiyedeki gazetelerin spor sayfalarındaki spor ekonomisine ait haberlerin içerik analizi: Sabah gazetesi örneği
Analysis of the sport economy news content on the pages of turkish sport newspapers: Sample of Sabah newspaper
  1. Tez No: 701263
  2. Yazar: GULAR ADIGOZALOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Spor, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivitelerin tümüdür. Bu bağlamda tezimizde geçmişten günümüze spor olgusunun tarihçesi, geçirdiği dönüşümler yazılı basında sporun yeri, spor dallarına göre ayrımı ve spor ekonomisi ile ilgili haberler Sabah Gazetesi öncülüğünde ele alınmıştır. Tezin araştırma bölümünde elde edilen veriler doğrultusunda spor ekonomisiyle ilgili haberlerde 3 büyüklerin(Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe) ve spor ekonomisi haberlerinin spor dallarına göre ayrımının geniş bir alana sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sport is all of the physical or mental activities performed individually or as a team according to pre-determined rules, usually competitive competition and personal entertainment or achieving excellence. In this context, in our thesis, the history of sports, the transformations it has undergone from the past to the present, the place of sports in the print media, its distinction according to sports branches, and the news about sports economy are discussed under the leadership of Sabah Newspaper. In line with the data we have obtained in the research part of our thesis, it is seen that the division of the 3 bigs (Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe) and sports economy news according to sports branches has a wide area in the news about the sports economy.