Antalya ili acil sağlık hizmetleri'nde çalışan paramediklerin üniversite eğitimlerinin mesleki yeterliliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of paramedics working in emergency health services of Antalya province on their professional competencies of university education
- Tez No: 701262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Paramedikler afet ve acil tıbbi durumlarda sağlık hizmetinin öncül sağlayıcıları ve ayrılmaz parçalardır. Sağlık hizmeti insanın var olduğu her alanda ve koşulda verilmek, organize olmak durumundadır. Kurumsal, yerleşik hizmet alanlarında işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarını tam ve kalıcı sağlamak daha çok mümkün iken, acil ve olağan dışı durumlarda alanda insana yönelik sağlık hizmetinin verilmesinde sağlık çalışanları için çalışma koşulları çok daha fazla tehlike ve risk içermektedir. Özellikle ilk ve acil yardım hizmetlerinde sağlık çalışanları olumsuzluklardan daha fazla etkilenmekte, zarar görmekte ve hatta yaşamını kaybetmektedir. Çalışmada, Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan Paramediklerin üniversitede aldıkları eğitimin yeterliliğin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Antalya ili 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nde çalışan paramedikler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kaynak taraması sonrasında araştırmacılar tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Anket formu, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyodemografik değişkenlere ilişkin sorular; ikinci bölümde Paramediklere Göre Paramedik Programının Eğitim Yönünden Yeterliliğine yönelik sorular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Paramedics are the premise providers and integral parts of health care in disaster and medical emergencies. Health services should be provided and organized in every field and condition where people exist. While it is more possible to provide full and permanent occupational health and safety conditions in institutional and established service areas, working conditions for healthcare workers in providing health services for people in emergency and extraordinary situations involve much more danger and risk. Especially in the first and emergency services, healthcare workers are more affected, damaged, and even lost their lives. In the study, it was aimed to evaluate the competence of Paramedics working in Emergency Health Services by themselves with their associate degree training and in-service training they received in working life. The universe of the research consists of paramedics working in 112 Emergency Health Services in Antalya. A questionnaire form developed by the researchers after the literature review was used as a data collection tool in the study. The questionnaire form consists of two parts. In the first part, questions about sociodemographic variables; In the second part, there are questions about the Training Sufficiency of the Paramedic Program According to Paramedics.