Batı Medyası'nda İslam ve Müslüman temsilinin inşası (Christchurch Terör Saldırısı haber örnekleri)
Construction of Islam and Muslim representation in Western media (Christchurch Terrorism Attack news examples)
  1. Tez No: 701267
  2. Yazar: ESRA ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Batı Medyası'nın göçmenlere karşı, özellikle de Müslüman göçmenlere karşı subjektif tutumu dikkat çekmektedir. Onların bu tutumu hazırladıkları haberlere yansıyabilmektedir. Nesnellikten uzak olarak hazırlanan haberlerde, Müslüman göçmenlerle ilgili olumsuz temsiller, haber alıcılarına sunulmaktadır. Alıcılar ise bu temsillerden etkilenerek bu gruplara karşı olumsuz tutumlar geliştirebilmektedir. Bu tutumlar bazen Müslüman göçmenlere karşı şiddet eylemi şeklinde olabilmektedir. Dolayısıyla Batı Medyası'nın yaptığı haberler, hedefleri etkileyerek manipüle edebilmektedir. Manipülasyona uğrayan alıcılar da Müslüman göçmenlere karşı nefret saldırılarında bulunabilmektedir. Bu saldırılardan birisi olan Christchurch terör katliamı Brenton Tarrant tarafından 15 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmiş olup saldırgan Müslüman göçmenleri hedef alarak Yeni Zelanda'da iki camiye terör saldırısında bulunmuştur. Batı Medyası'nda bu katliamla ilgili çeşitli haberler sunulmuştur. Sunulan haberde farklı söylemler bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında Batı Medyası'na ait dört gazetenin katliamla ilgili haberleri Eleştirel Söylem Analizi ve Lacanyen Söylem analizi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Elde edinen verilere göre, bu kuruluşların İslam dini ve Müslümanlar hakkındaki söylemlerinde ima yoluyla olumsuz yargı ve ithamlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Gazetelerde gerçeklik, dilsel kodlarla ve metin kurgu stratejileri ile yeniden inşa edilerek belli bir ideolojinin öne çıkarılmasında işlevsel bir şekilde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subjective attitude of the Western Media towards immigrants, especially Muslim immigrants, draws attention. This attitude of theirs can be reflected in the news they prepare. In the news prepared without objectivity, negative representations of Muslim immigrants are presented to the news receivers. İf buyers may develop negative attitudes towards these groups by influencing from these representation. These attitudes can sometimes be in the form of acts of violence against Muslim immigrants. Therefore, the news made of the Western Media can manipulate the targets by influencing them. Receivers who have been manipulated may also engage in hate attacks against Muslim immigrants. Being one of these attacks, the Christchurch terror massacre, was carried out by Brenton Tarrant on March 15, 2019, the attacker by targeting the Muslim immigrants and having the terror attack two mosques in New Zealand. Various news about the massacre were presented in the Western Media. There are different statements in the presented news. In this thesis, the news about the massacre of four newspapers belonging to the Western Media were analyzed with the Critical Discourse Analysis and Lacanian Discourse Analysis methods. According to the data obtained, it has been determined that these organizations make negative judgments and accusations by implication in their discourses about the religion of Islam and Muslims. Reality in newspapers has been functionally used to highlight a certain of ideology by reconstructing it with linguistic codes and text fiction strategies.