Kentsel altyapı projelerinde koruma niteliği-süre baskısı çelişkisi: Haydarpaşa ve Beşiktaş kurtarma kazıları örnekleri
Conservation quality and time pressure contradiction in urban infrastructure projects: Haydarpaşa and Beşiktaş rescue excavations examples
  1. Tez No: 701294
  2. Yazar: GİZEM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Günümüzde kentin ihtiyaçlarının değişmesiyle yeni altyapı çalışmalarına ihtiyaç duyulmakta; bu çalışmalar da sıklıkla kentsel arkeolojik alanlar ile çakışmaktadır. Altyapı çalışmaları mali, politik ve sosyolojik pek çok faktörün etkisiyle hızla tamamlanmaya çalışılmakta; bu nedenle arkeolojik mirasa ilişkin çalışmalar için ihtiyaç duyulan süre ile altyapı projesinin zaman planlaması birbirini karşılamamaktadır. Bu çalışmada, Beşiktaş Metro İstasyonu Kazısı ve Haydarpaşa Gar Sahası Kazısı üzerinden; kentsel arkeolojik alanlarda yürütülen altyapı projelerinde kültür varlıklarına ilişkin çalışmalara etki eden faktörler incelenmiş; altyapı çalışmalarındaki süre baskısı ve hız kaygısının kültür varlıklarının korunması üzerindeki etkileri ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The changing requirements of the current cities demand new infrastructural projects; these projects often overlap with urban archaeological sites. The infrastructural projects are endeavored to be completed briskly owing to many financial, political, and sociological factors. Therefore, the required duration for the archaeological heritage research and the time scheduling of the infrastructural projects do not correspond with each other. In this study, on the Beşiktaş Metro Station Excavation and Haydarpaşa Station Area Excavation; the factors affecting the research on cultural heritage in infrastructural projects located in urban archaeological areas were examined; the effects and the results of time pressure and ambitious expectations about the speed of work in infrastructural projects on the preservation of cultural heritage were evaluated.