Hasta hakları kapsamında tıbbi tedaviyi reddetme hakkı
Under patient rights right to refuse medical treatment
  1. Tez No: 701338
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Law, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sağlık sektörünün ve imkânlarının gelişmesi ile birlikte; yeni tedavi imkânlarının ortaya çıkması, hastalıklarla baş etme umudunun artması gibi nedenlerle insanlar sağlık problemleri ile daha fazla içli dışlı olmaya yönelmiş ve böylece hasta hakları kavramı da gündemdeki yerini almıştır. Hasta hakları, bireylerin en temel ve hayatları boyunca vazgeçemeyecekleri haklardan biridir. Hasta hakları; yalnızca hasta bireylerin değil, aynı zamanda sağlıklı tüm bireylerin ve özellikle de hekim ve sağlık çalışanlarının bilmesi, koruması ve sahip çıkması gereken haklardır. Hasta hakları ve bu kapsamda tıbbi tedaviyi reddetme hakkı; insan hayatı açısından bu kadar önemli olmakla birlikte ne yazık ki ele alınıp incelenmesine son yıllarda başlanmıştır. Çalışmamızda, bu zamana kadar fazla ele alınmayan bu konu üzerinde durulmuştur. Hasta hakları kapsamında tıbbi tedaviyi reddetme hakkı konulu tez, iki bölüm halinde sunulmuştur. İlk bölümde; ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde hasta hakları, hasta hakları kurulu ile birimleri işlenmiş ve hasta hakları sınıflandırılmıştır. İkinci bölümde ise; tıbbi tedaviyi ret hakkının kapsamı, tedavinin reddi durumunda hastanın aydınlatılması, tedaviyi redde ilişkin özel haller ve tedaviyi ret kapsamında canlandırma yapmama talimatı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Associated with the development of the health sector and facilities, due to the emergence of new treatment opportunities and the increase in the hope of coping with diseases, people have tended to be more involved with health problems and thus the concept of patient rights has also taken its place on the agenda. Patients' rights are one of the most basic and indispensable rights of individuals throughout their lives. Patient rights; These are rights that should be known, protected and protected not only by sick individuals, but also by all healthy individuals, especially physician and healthcare professionals. Although patient rights and the right to refuse medical treatment in this context are so important for human life, unfortunately, it has only been considered and studied in recent years. In our study, we will focus on this topic, which has not been discussed much until this time. The thesis on the right to refuse medical treatment within the scope of patient rights is presented in two sections. In the first section, patient rights within the framework of national and international legislation, patient rights board and units are processed and patient rights are classified. In the second section, the scope of the right to refuse medical treatment, the illumination of the patient in case of refusal of treatment, the special cases of refusal of treatment and the instruction not to resuscitate treatment within the scope of refusal will be discussed.