Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin ve araştırma görevlilerinin eşcinsel bireyler hakkındaki tutumlarının ve homofobi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes towards homosexual individuals and homophobia levels of Ondokuz Mayis University Medical Students and medical residents
  1. Tez No: 701393
  2. Yazar: MÜGE KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), eşcinselliği ICD (International Statistical Classification of Diseases) tanıları arasından çıkarsa da eşcinsel bireylere yönelik olarak çeşitli toplumlarda farklı tepkiler ve yaklaşımlar sergilenmektedir. Bu bireyler genellikle ayrımcılık yaşamakta ve homofobi nedeniyle pek çok alanda dışlanmaktadırlar. Bu tutumlara sağlık hizmeti sunucuları arasında da sıkça rastlanmaktadır. Veriler, eşcinsel bireylerin daha kötü sağlık hizmeti aldığını, tıp öğrencileri ve hekimler tarafından önemli ölçüde ayrımcılığa maruz kaldıklarını göstermektedir. Sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanılması temel insan haklarından olduğundan üniversitemizde eğitim gören tıp fakültesi öğrencileri ve araştırma görevlilerinin eşcinsel bireylere karşı tutumlarını ve homofobi düzeylerini incelemeyi amaçladık. MATERYAL METOD: Çalışmamıza OMÜ Tıp Fakültesinde eğitim gören öğrenciler ve araştırma görevlisi olarak çalışan hekimlerden, çalışma hakkında bilgilendirilip çalışmaya katılmayı kabul edenler dahil edilmiştir. Katılımcılara literatür taranarak oluşturulan anket formu uygulanmıştır. Anket formunda sosyodemografik verileri değerlendiren soruların yanında lezbiyen ve geylere yönelik tutum (LGYT) ölçeği ve Hudson ve Ricketts homofobi ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS for Windows 22.0 (SPSS Inc, Chicago, IL) kullanılarak bilgisayar ortamına aktarılarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza 440 tıp fakültesi öğrencisi ve 217 araştırma görevlisi dahil edildi. Biyolojik cinsiyetin sorgulandığı soruyu katılımcıların %62,1'si (n=408) kadın, %37,9' si (n = 249) erkek olarak cevaplamıştı. Katılımcıların yaş ortalaması 23,76 ± 4,458 (min: 18, max:45) idi. Eşcinsellik hakkında daha önce eğitim alanların oranı %17(112 kişi), almayanların oranı %78,2(514 kişi) idi. Kadın katılımcılar erkeklere göre daha olumlu tutumlara sahipti (p=0,003). 2. sınıflar 5. sınıflardan, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde eşcinselliğe karşı daha olumlu tutumlara sahipti (p=0,045). Ailesinde eşcinsel bireyler olan katılımcılar, eşcinsel arkadaşı olan katılımcılar, daha önce eşcinsel hastaları olan katılımcılar daha olumlu tutumlara sahipti (sırasıyla p=0,005, p=0,000, p=0,007). Katılımcılardan 344'ü (%52,5) homofobi ölçeğinden ortalama puan ve altında puanlar almıştı. Erkekler kadınlardan istatistiksel anlamlı düzeyde daha homofobikti(p=0,000). Eşcinsellikle ilgili eğitim alanlar istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az homofobikti (p=0,000). SONUÇ: Çalışmamıza dahil edilen tıp fakültesi öğrencileri ve araştırma görevlilerinin eşcinsel bireylere yönelik tutumları ve homofobi düzeyleri sosyodemografik değişkenlere, eğitim alıp almamalarına ve eşcinsel bireylerle tanışıklık durumlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eşcinsel sağlığına yönelik eğitimler geliştirilmesi bu bireylerin sağlık hizmetlerinden optimal yararlanabilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Eşcinsellik, Cinsellik, Cinsel azınlık, Cinsel kimlik, Homofobi
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Although the World Health Organization (WHO) excluded homosexuality from International Statistical Classification of Diseases (ICD ) diagnoses, different reactions and attitudes are being displayed towards homosexual individuals in various societies. These individuals often experience unfair discrimination and are excluded in many areas due to homophobia. These attitudes are also frequently encountered among healthcare providers. The data shows that homosexuals receive worse health care and often experience significant discrimination by medical students and physicians. Since equal use of health services is one of the basic human rights, we aimed to examine the attitudes towards homosexuals and homophobia levels of the medical faculty students and research assistants studying at our university. MATERIALS METHOD: Students studying at Ondokuz Mayıs University (OMU) Faculty of Medicine and physicians working as research assistants, who were informed about the study and accepted to participate, were included in our study. A questionnaire form created by studying the literature was applied to the participants. In the questionnaire, besides the questions evaluating sociodemographic data, the scale of attitudes towards lesbians and gays (LGYT) and Hudson and Ricketts homophobia scale were used. The data was analyzed by computerization using SPSS for Windows 22.0 (SPSS Inc, Chicago, IL). RESULTS: Four hundred and fourty medical faculty students and 217 research assistants were included in our study. To the question which examines the biological gender, 62.1% (n = 408) of the participants answered as female and 37.9% (n = 249) as male. The average age of the participants was 23.76 ± 4.458 (min: 18, max: 45). The rate of participants who received training on homosexuality was 17% (112 people), and the rate of those who did not was 78.2% (514 people). 358 (54.49%) of the participants scored above the mean score. Female participants had more positive attitudes than men (p = 0.003). 2nd graders had statistically significant positive attitudes towards homosexuality compared to 5th graders (p = 0.045). Participants with homosexual members in their families, participants with homosexual friends, and participants with previous homosexual patients had more positive attitudes (p = 0.005, p = 0.000, p = 0.007, respectively). Three hundred and fourty four participants (52.5%) had average scores or below in homofobia scale. Men were statistically more homophobic than women (p = 0.000). Participants without homosexual friends were more homophobic (p = 0,000). Those who were educated about homosexuality were statistically less homophobic (p = 0.000). CONCLUSION: The attitudes towards homosexual individuals and homophobia levels of medical faculty students and research assistants that are included in our study differ depending on sociodemographic variables, their education and their acquaintance with homosexual people. It is very important to make educational initiatives for these individuals to benefit optimally from health services. KEY WORDS: Homosexuality, Sexuality, Sexual and Gender Minorities, Gender identity, Homophobia