Biomass yakıtların kullanıldığı Kayseri kırsal kesiminde yaşayan kadınlarda kronik bronşit prevalansı
The Prevalance of chronic bronchitis in women living in rural Kayseri where biomass fuel is used
- Tez No: 70143
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kayseri kırsal kesiminde biomass duman maruziyeti olan 242 kadını, kronik bronşit semptomları ve elyolojik nedenleri açısından, şehir merkezinde kaloriferli evlerde yaşayan 102 kadından oluşan kontrol grubuyla karşılaştırdık. Ayrıca hastanede KOAM tanısı ile takip edilen 150 erkek ve 128 kadını sigara hikayesi ve biomass duman maruziyeti açısından değerlendirdik. Şehirde yaşayan kadınlarda sigara alışkanlığı kırsal kesimde yaşayanlardan daha Cazla bulundu (%14.7 ve %4.5) (P () 1 ). Geçirilmiş akciğer hastalığı olarak kırsal kesimde yaşayan kronik bronşitli kadınlardan sadece birinde tüberküloz tespit edildi.Biomass duman maruziyeti olan kırsal kesim kadınlarında daha fazla kor pulmonale bulgusu ve rai ronküs gibi dinleme bulguları gözlendi. Kronik obslrüktif akciğer hastalığı tanısıyla takip edilen hastalarda, sigara içme oranı erkeklerde %89.33 iken kadınlarda % 2..VI idi. Biomass duman ınaruziyeti sorgulanabilen KOAIIIı hastalardan % 91.66' sında bioınass kullanma hikayesi alındı. Kadın hastaların akciğer grafilerinde %88 oranında retiküler ya da retikülonodüler infiltrasyon tespit edildi. Sonuç olarak; kırsal kesimde yaşayan kadınlarda biomass duman maruziyeti kronik obstrüktif akciğer hastalığının en büyük nedenidir. Bu nedenle buralarda yaşayan kadınlarda maruziyeti azaltacak önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY 242 women living in Kayseri countryside were compared with the 102 of others who live in block of flats having central heating, located in the centre of the city, in terms of chronic bronchitis symptoms and their etiologic causes. Furthermore 150 male and 128 female were taken into consideration who have been medical supervision by means of chronic obstructive pulmonary disease (COI'D) diagnosis in terms of smoking habit and bioniass fume exposure.