Process simulation of biomass and coal chemical looping gasification for hydrogen production
Hidrojen üretimi için biyokütle ve kömürün kimyasal döngülü gazlaştırma prosesinin benzetimi
  1. Tez No: 779256
  2. Yazar: WISAM FALAH HASAN ALOBAIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kimyasal döngülü gazlaştirma (CLG), fosil ve biyokütle kati yakitlarin gazlaştirilmasiyla sentez gazi üretimi için geliştirilmiş yenilikçi bir prosestir. Sürdürülebilir enerji ve hidrojen üretimi için CLG prosesine, kimyasal döngülü yanma (CLC) ve kimyasal döngülü reforming (CLR) prosesleri entegre edilebilmektedir. Kati yakitlarin gazlaştirilmasi için, kimyasal döngülü proseslerinin bir arada kullanildiği kömürün doğrudan kimyasal döngülü proses geliştirme çalişmalari yapilmaktadir. Bu çalişmada, CDCL sisteminin benzetimini yapmak için Simsci Pro/İİ kimyasal proses simülasyon programi kullanilmiştir. Hidrojen üretimi için, kati yakit olarak soma linyit ve biyokütle (odun talaşi) ve oksijen taşiyici olarak hematit cevheri kullanilarak CDCL proses modelleri oluşturulmuştur Soma linyit kömürü, odun talaşi ve oksijen taşiyici orani, hava ve yakit reaktör sicakliklari ve oksijen taşiyici miktari gibi proses parametrelerinin gazlaştirma ürünleri ve hidrojen verimi üzerindeki etkileri araştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chemical looping gasification (CLG) is an innovative process developed for the production of syngas by the gasification of fossil and biomass solid fuels. It can be integrated into the CLG process, chemical looping combustion (CLC), and chemical looping reforming (CLR) processes for sustainable energy and hydrogen production. For the gasification of solid fuels, coal direct chemical looping (CDCL) process development studies are carried out, in which chemical looping processes are used together. In this study, Simsci Pro/İİ chemical process simulation program was used to simulate the CDCL system. For hydrogen production CDCL process models were created by using Soma lignite and biomass (sawdust) as solid fuel and hematite ore as an oxygen carrier. The effects of process parameters such as Soma lignite coal, wood sawdust, and oxygen carrier ratio, air and fuel reactor temperatures, and the amount of oxygen carriers on gasification products and hydrogen yield were investigated.