Optimal pulse design for visible light positioning under power and illumination constraints
Güç ve aydınlatma kısıtları altında görünür ışık konumlandırma için optimal sinyal tasarımı
  1. Tez No: 701442
  2. Yazar: ONURCAN YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Görünür ışık ile konumlandırma sistemlerinde ışık yayan diyotlar (LED) tarafından gönderilen sinyallerin, konumlandırma doğruluğunun ve güç verimliliğinin geliştirilmesi amaçlarıyla optimal tasarımı incelenmektedir. Özellikle, konumlandırma doğruluğunun maksimizasyonu problemi, asenkronize ve senkronize görünür ışık ile konumlandırma senaryoları için, güç tüketimi, aydınlanma düzeyi, etkin bant genişliği gibi sistem kısıtlamaları göz önüne alınarak formüle edilmekte ve konumlandırma doğruluğu Cramér-Rao alt sınırı kullanılarak nicelenmektedir. Ayrıca, sinyal tasarımı problemi belirli bir konumlandırma doğruluğu düzeyini garanti edecek biçimde en düşük güç tüketimini sağlamak amacıyla formüle edilmektedir. Önerilen sinyal tasarımı problemlerinin konveks optimizasyon problemi olduğu gösterilmektedir. Bu optimizasyon problemlerinin çözümü ile elde edilen sinyal tasarımı parametreleri kullanılarak LED'lerden gönderilecek optimal sinyaller tasarlanmaktadır. Optimal sinyal tasarımı yaklaşımının literatürde var olan optimal güç dağıtımı yaklaşımlarına göre avantajları nümerik deneylerle gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The optimal design of transmit signals for light-emitting diodes (LEDs) in a visible light positioning (VLP) system is analyzed with the objectives of improvements in localization accuracy and power efficiency. Specifically, the localization performance maximization problem is addressed for asynchronous and synchronous VLP systems where certain system limitations including power consumption, illumination, and effective bandwidth are considered, and the localization performance is quantified using the Cramér-Rao lower bound (CRLB). The formulated signal design problems are demonstrated to be convex optimization problems and some properties of the optimal signal design parameters are found. On the other hand, the signal design problem is also formulated for achieving the lowest possible power consumption while guaranteeing a certain localization accuracy. Then, the optimal signal design parameters resulted from the solution of these optimization problems are used to construct the optimal transmit signals in the LEDs. The advantages of the optimal signal design approach is demonstrated through the numerical experiments while also presenting a comparison with the state-of-the-art optimal power allocation method in the literature.