Yazlık makarnalık buğdayda farklı zamanlardaki azot uygulamasının dane kalitesi ve çimlenmeye etkileri
The effects of nitrogen applied at different times on grain quality and germination in spring durum wheat
  1. Tez No: 701443
  2. Yazar: AYŞE NUR BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yerleşkesindeki deneme tarlasında hedef verim için uygulanan saf azotun makarnalık buğdayın farklı gelişme dönemlerine göre verilmesini ve bu uygulamaların danenin fiziksel (bin dane ve hektolitre ağırlıkları, irilik sınıfı) ve kimyasal özelikleri (protein oranı, SDS sedimantasyon, irmik rengi, yaş öz ve glüten indeksi) ile çimlenme oranlarına etkileri belirlendiği bu araştırma Svevo çeşidi ile tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak 2018-2019 yılları arasında yürütülmüştür. Deneme gruplarında en yüksek bin dane ağırlığı 70.6 g oranı ile N3; hektolitre ağırlığında 82.9 kg/l ile yine N3 uygulamalarından alınırken bu iki özellik için uygulamalar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Uygulamaların tohumların çimlenmesine bir etkisi gözlenmezken irmik rengi ve protein oranı başta olmak üzere özellikle gluten kalitesine etkileri istatistiksel olarak önemli olduğu saptanmıştır. En yüksek protein oranı (%19,4) ve gluten indeksi (94,6) N6, SDS sedimantasyon (17,7 ml) ve yaş öz oranına (%57,8) ise N5 uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine effects of different application time of the same amount of nitrogen on physical (1000 kernel weight and test weight) and chemical properties (protein ratio, semolina color, gluten and gluten index) and germination of durum wheat cultivar Svevo and it was carried out under experimental field of Akdeniz University, Faculty of Agriculture during 2018-2019 season. Experimental design was Randomised Complete Block with three replications. N3 application had the highest 1000 kernel and test weights with 70.6 g and 82.9 kg/l, respectively and there were statistically significant difference among applications for these two physical components. Seed germination was not statistically affected by these treatments but they significantly affected mainly semolina color and protein ratio and gluten qualities. N6 application had the highest protein ratio (19.4%) and gluten index (94.6) while N5 had the highest SDS sedimentation (17.7 ml) and gluten ratio (57.8%).