Antalya havzasında yer alan düden, kuyu ve su kaynaklarının hidrojeoloji ve hidrojeokimyasal incelemesi
Hydrogeological and hydrogeochemical investigation of sinkhole,well and water resourches in antalya basin
  1. Tez No: 701445
  2. Yazar: ATAOL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. YASEMİN LEVENTELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Antalya önemli turizm ve tarım kentlerimizin başında gelmektedir ve hızlı bir büyümeye sahiptir. Nüfusla birlikte temiz su kaynaklarına olan gereksinimin artması sonucunda hem mevcut suların korunması hem de çok daha akıllı su politikalarının izlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle 632 km2'lik alana sahip traverten ve çevresindeki düden, kuyu ve su kaynaklarının hidrojeoloji ve hidrojeokimyasal incelemesi amaçlanmıştır. Bunun için söz konusu lokasyonlardan 25 adet su örneği alınmış; bu suların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanısıra ağır metal içerikleri de araştırılmıştır. Yapılan bu çalışma ile bölgedeki suların genel olarak standartlara uygun olduğu ancak yersel olarak kirleticilere maruz kaldığı görülmüştür. Traverten başta olmak üzere, bölgedeki litolojik birimlerin geçirimliliği ve iletimliliği göz önüne alındığında, kaynaklara yakın noktalardaki kirliliğin sonuçları ağır olabilir. Bu nedenle mevcut su kaynaklarının korunmasının yanısıra akılcı kullanımı üzerinde de çalışılması gerekmektedir. Çünkü“önlem, iyileştirmeden daha mühendisçe bir yaklaşımdır”.
Özet (Çeviri)
Antalya is one of the important tourism and agricultural cities and has a rapid growth. As the need for clean water resources increases with the population, it is necessary to protect existing waters and to apply much more smarter water policies. For this reason, the hydrogeological and hydrogeochemical investigation of the travertine with an area of 632 km2 and its surrounding sinkhole, well and water resources was aimed. 25 water samples were taken from the mentioned locations, for this reason; in addition to the physical and chemical properties of these waters, heavy metal contents were also investigated. It has been observed in this study that the waters in the region are generally in accordance with the standards, but they are also locally exposed to pollutants. Because of the permeability and conductivity of the lithological units in the region, especially the travertine, the consequences of pollution at points close to the sources can be severe. For this reason, it is necessary to work on the rational use of existing water resources as well as protection. Because“prevention is a more engineering approach than improvement”.