TEG yoğunluğunun sıcak hava akışı olan kapalı geometrilerde elektrik gücü üretimi verimine etkisi: 3 boyutlu nümerik hesaplama yaklaşımı
Effect of the density of TEGS on the efficiency of the generated electrical power in hot air flowi̇ng closed geometri̇es: 3d numerical simulations approach
  1. Tez No: 701449
  2. Yazar: MURAT TAMER ATAOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada üç ayrı geometride bulunan termoelektrik üretici (TEG) cihazlarının her birinde bulunan tek bir TEG'in ve toplamda bütün TEG'lerin ürettikleri maksimum elektrik enerjileri bilgisayar simülasyonları ile hesaplanmıştır. Bu üç geometrideki düzeneklerde bulunan TEG sayıları ve dolayısıyla sıcak havanın önünde duran TEG yoğunluğunun değiştirilmesi dışında her özellik aynı bırakılmıştır. Düzenekler bir TEG, üç TEG ve beş TEG'den oluşmaktadır. Sıcak havanın sıcaklığı sabit olarak 120 ◦C olarak alınmış ve farklı sıcaklık farklarındaki etkileri görmek için soğuk tarafta her bir düzenek için 42 farklı sıcaklıkta simülasyonlar yapılmıştır. Böylece TEG yoğunluğunun üretilen maksimum enerjinin miktarına etkisi gösterilmiştir. Elde edilen ortalama tek TEG ve düzenekte bulunan bütün TEG'lerin toplam enerjileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bu sonuçlar ve Ekim 2017 ve Nisan 2018 arası Türkiye Meteoroloji Enstitüsü'nden alınan saat başı gerçek sıcaklık verileri kullanılarak Kırıkkale ilinde bir endüstriyel bacanın etrafına konulduğunda bu düzeneklerin 6 aylık süre içerisinde ürettikleri toplam enerjiler hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer simulations of three different geometries of thermoelectric generator (TEG) appliances has been done to calculate the maximum power generated by a single TEG and the maximum total power generated by all the TEGs in the geometries. Among these three geometries every aspect kept the same except the number of TEGs, so the density of the number of TEGs facing hot flowing air has been varied. We used single-TEG, three-TEG and five-TEG models. Simulations were done for 120 ◦C for the hot flowing air and for 42 different cold side temperatures to see the effect at different temperature differences. We showed the effect of the density of TEG number on the maximum power generated. Powers generated by a single TEG from each geometry and the total generated powers in different geometries are compared. We have used the results we obtained to calculate the total electric energy generated by these TEGs in the wall of an industrial chimney for a six-months duration (between October 2017 and April 2018 winter season) by using real daily temperature data at a chosen site (city of Kırıkkale) taken from Turkey Meteorological Institute.