Kazdağı Sarıkız Çayı (Sideritis trojana bornm.) bitkisinden soğuk çay üretimi
Ice tea production from Ida Mountain Sarikiz tea (Sideritis trojana bornm.) plant
  1. Tez No: 701457
  2. Yazar: YAĞMUR AKAGÜNDÜZ ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ZORBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, endemik bir tür olan ve yalnızca Kazdağları bölgesinde yetişen Sideritis trojana Bornm. (Sarıkız çayı, dağ çayı) bitkisi ve Çanakkale ili Bayramiç ilçesine özgü olan Bayramiç Beyazı ve Bayramiç Elması meyvelerinin suları kullanılarak sadece yöreye ait ürünler ile bir soğuk çay formülasyonun geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen formülasyonlara duyusal analizler uygulanarak en çok tercih edilen formülasyon tespit edilmiş (B kodlu %7,5 elma suyu içeren) ve bu formülasyonda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmiştir. En çok tercih edilen soğuk çay formülasyonunda (%7,5 elma suyu içeren formülasyon); pH değerinin 2,64, toplam asitlik değerinin 0,26 g/100 mL, briks değerinin 6, bulanıklık miktarının 49,65 NTU, yoğunluğunun 1,024 g/mL, viskozite değerinin 5 cP ve askorbik asit miktarının 1761,2 mg/L olduğu belirlenmiştir. Ayrıca geliştirilen soğuk çayın antioksidan aktivite değeri IC50 %54,4 ve toplam fenolik madde miktarı ise 758,25 mg GAE/100 mL olarak bulunurken toplam kül miktarı oldukça düşük seviyede belirlenmiştir. Yapılan mikrobiyal analizler sonucunda ise üretilen ve pastörize edilen soğuk çay formülasyonunda herhangi bir mikrobiyal gelişim gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Sideritis trojana Bornm. (Sarıkız tea, mountain tea) plant and the juices of Bayramiç White and Bayramiç Apple fruits, which are unique to Çanakkale province Bayramiç district, are aimed to develop an iced tea formulation with only local products. The most preferred formulation was determined by applying sensory analyzes to the formulations developed for this purpose, and physical, chemical and microbiological analyzes were carried out in this formulation. In the most preferred cold tea formulation (formulation containing 7,5% apple juice); It was determined that the pH value was 2,64, the total acidity value was 0,26 g/100 mL, the brix value was 6, the turbidity amount was 49,65 NTU, the density was 1,024 g/mL, the viscosity value was 5 cP, and the ascorbic acid amunt was 1761,2 mg/L. In addition, the antioxidant activity value of the developed cold tea was found to be IC50 54,4% and the total phenolic substance content as 758,25 mg GAE/100 mL, while the total ash amount was determined at a very low level. As a result of the microbial analysis, no living growth was observed in the produced and pasteurized cold tea formulation.