Şizofreni tanılı hastalarda uykusuzluğun intihar davranışı üzerine etkisi
The effect on insomnia on suicidal behavior in patients with schizophrenia
- Tez No: 701504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Uykusuzluğun intihar davranışı ile güçlü ilişkisi diğer psikiyatrik bozuklarda sıklıkla gösterilmiş olmasına rağmen uykusuzluk ve intihar davranışı arasındaki olası ilişkiyi şizofreni tanılı hastalarda araştıran çalışma sayısı oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda remisyonda olan şizofreni tanılı hastalardaki uykusuzluk sıklığının belirlenmesi, uykusuzluğu olanlar ile uykusuzluğu olmayanlar arasındaki intihar davranışı ile ilişkili özelliklerin karşılaştırılması, uykusuzluğun; şizofreni tanılı hastalarda intihar düşüncesi ve intihar davranışına etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı ayaktan tedavi ünitesi ve toplum ruh sağlığı merkezlerinden takipli olan DSM-5 ölçütlerine göre şizofreni tanısı doğrulanmış, remisyonda, çalışmamıza katılmayı kabul eden, dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önüne alınarak 200 hasta alınmıştır. Katılan tüm hastalara Sosyodemografik Veri Formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Global İzlem Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ), İntihar Davranışı Ölçeği (İDÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (UŞİ) uygulanmıştır. BULGULAR: Şizofreni tanılı hastalardaki Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği, İntihar Davranışı Ölçeği, PANSS Pozitif Alt Ölçeği, PANSS Genel Psikopatoloji Alt Ölçeği ve PANSS Toplam Puanı ile Uykusuzluk Şiddeti İndeksi toplam puanları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0,000, p=0,000, p=0,012, p=0,000, p=0,021, p=0,038).
Özet (Çeviri)
AIM: Although the strong relationship between insomnia and suicidal behavior has been shown frequently in other psychiatric disorders, the number of studies investigating the possible relationship between insomnia and suicidal behavior in patients with schizophrenia is quite limited. In our study, we aimed to determine the frequency of insomnia in patients with schizophrenia in remission, to compare the relationship with suicidal behavior between those with insomnia and those without insomnia, and to investigate the effect of insomnia on suicidal ideation and suicidal behavior. MATERIALS AND METHODS: 200 remitted patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 criteria and who are being followed up and treated at Bakırköy. Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital outpatient units were included in the study. Inclusion and exlucion criteria were taken into consideration and patients who accepted to participate the study were evaluated with Sociodemographic Data Form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Clinical Global Scale, Suicide Probability Scale (SPS), Beck Scale for Suicidal Ideation (BSS), Suicidal Behavior Scale, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI), Insomnia Severity Index (ISI). RESULTS: A statistically significant positive correlation was found between Insomnia Severity Index total scores and the Pittsburgh Sleep Quality Index, Beck Suicidal Ideation Scale, Suicid Behavior Scale, PANSS Positive Sub-Scale, PANSS General Psychopathology Sub-Scale and PANSS Total Score (p=0.000, p=0.000, p=0.012, p=0.000, p=0.021 and p=0.038 respectively).