Toplam kalite yönetimine geçiş sürecinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelinin demografik değişkenler açısından incelenmesi: Mersin ili örneği
Evaluation of the youth and sports provincial directorate personnel in the process of transition to total quality management: Sample of Mersin
- Tez No: 701505
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Toplam Kalite Yönetimi ilkelerine geçiş sürecinde Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personeller oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini olasılık dışı örnekleme yöntemiyle seçilen 2020-2021 yılında çalışan personeller oluşturmaktadır (%57,9'u erkek, %42,1'i kadın). Veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Toplam Kalite İlkelerinin Uygulanma Ölçeği”(TKYU) kullanılmıştır. Demografik Bilgi Formu ve veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlar için frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (X̄), standart sapma (SS), maksimum (Maks.) ve minimum (Min.) değerler hesaplanmıştır. Verilerin normallik dağılımı için basıklık ve çarpıklık değerleri-1.00 ve +1,00 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine whether the personnel of Mersin Provincial Directorate of Youth and Sports differ according to their demographic characteristics during the transition to Total Quality Management principles. The population of the research consists of personnel working in Mersin Provincial Directorate of Youth and Sports. The sample of the study consists of the personnel working in the year 2020-2021, selected by non-probability sampling method (57.9% male, 42.1% female).“Demographic Information Form”and“Total Quality Principles Implementation Scale”(TKYU) were used as data collection tools. Frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (X̄), standard deviation (SD), maximum (Max.) and minimum (Min.) values were calculated for the results obtained from the Demographic Information Form and data collection tools. The kurtosis and skewness values for the normality distribution of the data were found between -1.00 and +1.00. Since the results between these values were acceptable and the normality condition was met, the independent groups ttest was used for the means of two independent groups from the parametric tests, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for the means of more than two groups, and the margin of error was taken as p0.05).