Cybertextual transcendence: A study on fallout in the context of Gérard Genette's theory of transtextuality
Sibermetinsel aşkınlık: Fallout üzerine Gérard Genette'in aşkın metinsellik kuramı bağlamında bir çalışma
  1. Tez No: 701567
  2. Yazar: DENİZ DENİZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İ. ALTUĞ IŞIĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Philosophy, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Fallout (1997), açık-dünya sıra-tabanlı/gerçek-zamanlı bir rol-yapma oyunu olarak, sanat tarihi ve felsefeden ödünç aldığı ukroni, gelecekçilik, eski-gelecekçilik, gelecekbilim, teknolojik belirlenimcilik, benzeti, çağaşımcılık ve kıyamet-sonrası gibi müstesna kavramları temsil ederek sunduğu sıra dışı hikayesiyle video oyunu tarihinde kırılma yaratmış oyunlardan biridir. Bu bileşenler, Fallout'u yalnızca“olası”bir karanlık geleceğim izdüşümü yapmaz, aynı zamanda postmodern anlatı modeli ve popüler kültür üzerinden kurguladığı referans sistemi sayesinde, onu anlatı ve metinlerarasılık kuramları bağlamında analiz edilmeye uygun hale getirir. Bu yüksek lisans tezinde, Fallout'un sunduğu metinlerarasılık sistemi, onu oluşturan klasik ve popüler referans örnekleri üzerinden, anlatı ve metinlerarasılık kuramcısı Gérard Genette'in Metinsel Aşkınlık kuramına başvurularak yeniden-tanımlanacak ve sınıflandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
By re/presenting unique concepts such as uchronia, futurism, retro-futurism, futurology, technological determinism, simulacrum, anachronism, and post-apocalypse borrowed from the history of art and philosophy, Fallout (1997), as an open-world turn-based/real-time hybrid role-playing game, is one of the games that made its name in the history of video games through its extraordinary story. These components not only make Fallout a“possible”projection of the dark future but also habilitate it to be analyzed in the context of narrative and intertextuality theories concerning its postmodern narrative model and reference system built on popular culture. In this master's thesis, therefore, the intertextuality system presented by Fallout is re-defined and classified applying the Textual Transcendence theory of narrative and intertextuality theoretician Gérard Genette, through the classical and popular reference examples that compose it.