COVID-19 öncesi ve sonrası televizyon izleme alışkanlıkları
TV watching habits before and after COVID-19
- Tez No: 701749
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAMDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Toplumumuz içerisinde, televizyon programlarında izlediklerinden etkilenerek bu programlarda izlediklerini kendi yaşamlarına uygulayan ve programlardaki kimseleri kendilerine örnek alan bir izleyici kitlesi mevcuttur. Böylesi bir durumda televizyonun izleyicisi üzerindeki etkisi su götürmez bir gerçektir. Bu çalışmamızda, COVID-19 öncesi ve sonrası toplumumuzun program türlerine göre televizyon izleme eğilimindeki değişiklik ve yine COVID-19 öncesi ve sonrası toplumun televizyonu hangi amaç için kullandığı bulunmaya çalışılmıştır. Araştırma Türkiye toplumunun hangi program türlerini daha çok izlediğini açığa çıkarması bakımından televizyon yayını yapan kanallar, reklamveren markalar ve medya planlama ajansları tarafından da televizyon izleyicisinin tanınması bakımından elzemdir. Daha sonraki yıllarda karşılaşabileceğimiz benzeri salgın hastalıklarda televizyon izleyicisinin televizyon izleme eğilimlerini şimdiden tahmin etme imkânı sağlaması açısından da önemli bir çalışmadır. Bu doğrultuda ikincil verilerden yararlanacağımız tezimizde, 2018-2019-2020 ve 2021 ilk çeyrek yılları arasında ölçülebilen on dokuz (19) kanalın reyting verileri Native Media'dan alınmıştır. Bu veriler COVID-19 öncesi ve sonrasında toplumun televizyon izleme alışkanlığındaki değişikliği saptamak için betimsel olarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda COVID-19 sonrası toplumun, televizyonun en işlevsel özelliği olan haber alma işlevine pandemi sonrası daha fazla rağbet göstererek haber programlarına ilgisinin arttığı saptanmıştır. Bunun yanında eğlence programlarının, COVID-19 döneminde izleyicinin sosyal ve psikolojik gereksinimlerini karşıladığı için, COVID-19 öncesi döneme göre izlenme oranları artmıştır. Toplumumuzun spor programlarına COVID-19 öncesi ve sonrası yoğun ilgisi olmuştur. COVID-19 sonrası toplum salgının durumundan haber almak ve sosyal-psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla ekran başına geçmiştir.
Özet (Çeviri)
There is an audience in our society who are influenced by what they watch in television programs and apply what they watch in these programs to their own lives and take the people in the programs as an example. In such a case, the effect of television on its audience is an indisputable fact.In this study, it has been tried to find out the change in the tendency of watching television according to the program types of our society before and after COVID-19 and for what purpose the society uses television before and after COVID-19.This research is essential for the recognition of the television audience by television broadcasting channels, advertising brands and media planning agencies in terms of revealing which program types the Turkish society watches most.It is also an important study in terms of providing the opportunity to predict the viewing tendencies of the television audience in similar epidemics that we may encounter in the following years. In this direction, in our thesis that we will use secondary data, the rating data of nineteen (19) channels that can be measured between the first quarter of 2019-2020 and 2021 were obtained by Native Media.These data were interpreted descriptively to determine the change in the television watching habits of the society before and after COVID-19. As a result of the research, it has been determined that the post-COVID-19 society's interest in news programs increased by showing more demand for the news function, which is the most functional feature of television, after the pandemic.In addition, since entertainment programs meet the social and psychological needs of the audience during the COVID-19 period, their viewing rates have increased compared to the pre-COVID-19 period. Our society has had a great interest in sports programs before and after COVID-19. The post-COVID-19 society took over the screens to get news of the epidemic situation and to meet their social-psychological needs.