Ahmed Raûfî, hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
The life and thoughts on sufistic wiews of pir Seyyid Ahmed Raûfî
- Tez No: 701794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, Hicri 1068-1170 tarihleri arasında yaşamış olan Pir Seyyid Ahmed Raûfî El-Üsküdârî'nin hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışını ele almaktadır. Pir Seyyid Ahmed Raûfî, İstanbul Üsküdar'da doğmuş, yaşamış ve vefat etmiş, alim, şair, arif, fazıl bir Halvetî şeyhidir. Kendi kurduğu dergâhında şeyhlik yapmış, birçok talebe yetiştirmiştir. Yaklaşık bir asır ömür süren Pir Seyyid Ahmed Raûfî, Halvetiyye Tarikatının Ramazâniyye koluna bağlı Raûfiyye şubesinin kurucusudur. Dört ayrı tekkede temsil edilen Raûfiyye Tarikatı, İstanbul'da kurulmuş ve yalnızca İstanbul içerisinde faaliyet göstermiştir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, Pir Seyyid Ahmed Raûfî'nin hayatı, eserleri ve tarikatı üzerinde durulmuştur. Hayatı, ailesi, silsilesi, şeyhi ve talebeleri ele alınmıştır. Raûfiyye Tarikatı ve tekkeleri incelenmiştir. Tekkelerin yapısı, şeyhleri ve son durumları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Eserlerinin aidiyeti incelenerek ona ait olan Divanı ve risalesi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, eserlerinden hareketle onun tasavvuf anlayışı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Son bölümde Pir Seyyid Ahmed Raûfî'nin“Kurretü'l-Uyûn”isimli Osmanlıca risalesinin çevirisi yapılarak transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work handles life, works and approaches to mysticism of Pir Seyyid Ahmed Raûfî El-Üsküdârî's, who lived between 1068-1170 Hijri. Pir Seyyid Ahmed Raûfî is a scholar, poet, wise, virtuous Halveti sheikh who was born, lived and died in Istanbul. He was a sheikh in his own lodge and he has trained many students. Pir Seyyid Ahmed Raûfî was the founder of the Raûfiyye branch of the Ramadanian branch of the Halvetiyye Sect, who lived approximately a century. Raûfiyye branch was established in Istanbul and was active only in Istanbul, which represented in four different branch. There are three chapters in the first part of this chapter, the life, works and cult of Pir Sayyid Ahmed Raûfî were emphasized. His life, family, line, sheikh and disciples were discussed. Raûfiyye branch and its lodges were studied. Information was given about the structure of lodges, sheikhs and final situation of lodges. The belonging of his works was examined and information was given about his Divan and treatise. In the second chapter, his understanding of his approached to mysticism is tried to be revealed by reference to his works. In the last part, the transcribed text of Pir Seyyid Ahmed Raûfî's Ottoman book“Kurretü'l-Uyûn”was translated.