Osmanlı Devleti'nde orman yangınları (1850-1918)
Forest fires in the Ottoman Empire (1850-1918)
  1. Tez No: 701852
  2. Yazar: SİNAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN TIZLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Osmanlı Devleti nazarında ormanların nasıl bir yere sahip olduğunu meydana çıkarmak amacıyla 1850-1918 tarihleri arasındaki orman yangınlarına dair veriler incelenmiştir. Bu amaçla çalışma Osmanlı arşivinden ulaşılan belgelere dayanılarak ele alınmıştır. İncelenen konu, Osmanlı Devleti'nin ve toplumunun ormanlar ile kuruduğu bağ, orman yangınlarının çıkış nedenlerinin incelenmesi, orman yangınlarının söndürülmesi sürecinin araştırılması ve orman yangınlarını önlemek için yapılan işlemlerin araştırılması ve orman yangınlarının sonucunu içerecek şekilde dört ana başlığa ayrılmıştır. Birinci bölüm Osmanlı Devleti ve orman arasındaki ilişkinin incelenmesine ayrılmıştır. Bu doğrultuda ormanların mülkiyeti incelenmiş, Tanzimat Dönemi ile birlikte ormancılık alanında yaşanan değişimler ele alınmış ve ormancılık ile ilgili nezaretlerin değişimi ve orman memurluğunun değişimi kaleme alınmıştır. İkinci bölümde ormanlık arazide yer açmak, kömür üretmek ve eşkıyalık gibi amaçlarla çıkarılan yangınlar ayrıca dikkatsizlik sonucunda meydana gelen yangınlar ve son olarak doğal afet olarak gerçekleşen yangınlar incelenmiştir. Üçüncü bölüm orman yangınlarının söndürülmesi sürecini ele almaktadır. Bu bölümde orman memurları, ordu ve ahalinin orman yangınlarını söndürme çalışmalarındaki etkileri ve görevleri incelenmiştir. Orman yangınlarının söndürülme süreçlerinin birçoğunda birlikte hareket etmiş olan bu üç kesim hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için üçüncü bölüm; ahali le birlikte orman yangınlarının söndürülmesi, ordunun yardımı ile orman yangınlarının söndürülmesi ve orman memurları ve amelelerin yangınların söndürülmesindeki rolü olarak üç ayrı başlığa ayrılmıştır. Dördüncü bölümünde orman yangınları ile ilgili veriler ve sonrasında yaşanan gelişmeler ele alınmış ayrıca orman yangınlarına karşı alınan önlemler incelenmiştir. Bu bölümde orman yangınlarının incelenen verilere göre nerelerde meydana geldiği ve etkili olduğu alanların boyutu, orman yangınından sonra arazide meydana gelen gelişmeler ve yeniden orman yetiştirme çalışmaları gibi konular ele alınmıştır. Ayrıca ormanların korunması amacıyla gerçekleştirilen çeşitli uygulamalar ve yasal düzenlemeler dördüncü bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Data on forest fires between 1850 and 1918 were examined in order to determine the place of forests in the eyes of the Ottoman Empire. For this purpose, the study was discussed based on documents obtained from the Ottoman archive. The subject examined is divided into four main topics: the relationship of the Ottoman Empire with forests, the investigation of the causes of forest fires, the investigation of the process of extinguishing forest fires and the investigation of the procedures to prevent forest fires and the outcome of forest fires. The first part is devoted to the study of the relationship between the Ottoman Empire and the forest. In this direction, the property of the forests was examined, the changes in forestry with the Tanzimat Period were discussed and the change of forestry-related supervisions and the change of forestry officer were written. In the second part, fires that are caused by opening space in woodland, producing coal and bandits, as well as fires caused by carelessness and finally as natural disasters are examined. The third part covers the process of extinguishing forest fires. The effects and duties of forest officers, the army and the public in their efforts to extinguish forest fires have been examined. The third part is to get the details of these three segments, which have acted together in many of the processes of extinguishing forest fires; With the help of the army, the extinguishing of forest fires and the role of forest officers and workers in extinguishing fires are divided into three different heads. In the fourth part, the data on forest fires and the developments that followed were discussed and the measures taken against forest fires were examined. In this section, according to the data examined, issues such as where forest fires occur and the extent of the areas where they are effective, developments occurring in the land after forest fire and forest breeding studies are discussed. In addition, various practices and legal regulations for the protection of forests are discussed in the fourth chapter.