Uluslararası finansal raporlama sistemi çerçevesinde şirket birleşmeleri ve ters birleşmeler
Corporate mergers and reverse mergers within the framework of the international financial reporting system
- Tez No: 701853
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şirketler, küreselleşen ekonomi ve artan rekabet ortamına uyum sağlamak için farklı stratejiler geliştirmektedir. Bu stratejilerin en önemlilerinden biri de şirket birleşmeleridir. Büyüme, farklı pazarlara açılma ve sinerji yaratma gibi çeşitli nedenlerle şirketler şirket birleşmelerine yönelebilmektedir. Şirket birleşme türlerinden biri olan Ters Birleşmeler halka açık bir şirketin özel bir şirket tarafından halka açılma ya da sermaye artırma amacıyla devralınmasıdır. Ters Birleşmeler TFRS 3 İşletme Birleşmeleri Standardında ayrı bir başlık altında incelenmektedir. Ters Birleşmeler halka açılmak ve kamu sermayesinden yararlanmak isteyen şirketlerin halka açık bir şirketle birleşerek İlk Halka Arz süreçlerinden geçmeden hızlı ve düşük masrafla halka açılmasını sağladığı için İlk Halka Arz alternatifi olarak kullanılmaktadır. Avrupa ve ABD'de gittikçe yaygınlaşan ve hakkında birçok çalışma yapılan Ters Birleşmeler ve Ters Birleşmelerin muhasebeleştirilmesi konularında Türkçe literatürde çok az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda Ters Birleşmeler tercih edilme nedenleri, nasıl gerçekleştiği, olumlu olumsuz yönleri ve Ters Birleşmelerde sermaye artırma yolları gibi çeşitli yönlerden kapsamlı olarak incelenmiş ve klasik şirket birleşmelerinden farklı yönleriyle Ters Birleşmelerin muhasebeleştirilmesi ve konsolidasyon uygulamaları hipotetik bir Ters Birleşme örneği üzerinden gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies develop different strategies for adapting to the globalizing economy and increasing competitive business environment. One of the most important of these strategies is mergers. Companies may employ mergers for various reasons such as growth, getting into different markets and creating synergies. Reverse Mergers, one of the types of corporate mergers, is the acquisition of a public company by a private company for the purpose of going public or raising capital. Reverse Mergers are examined under a separate heading in TFRS 3 Business Combinations Standard. Reverse Mergers are used as an alternative to Initial Public Offering, as they enable companies that want to go public and benefit from public capital to go public quickly and at a low cost by merging with a publicly-traded company without going through the Initial Public Offering processes. There are very few studies in the Turkish literature on Reverse Mergers and accounting treatments for Reverse Mergers, which have become increasingly common in Europe and the USA and have been studied extensively. In our study, various aspects such as the motives for Reverse Mergers, their processes, positive and negative aspects, and tactics to increase capital in reverse mergers have been comprehensively examined, and the accounting and consolidation practices of reverse mergers with its differing aspects from classical mergers are shown through a hypothetical Reverse Merger example.