The effects of bank credits on economic growth: The case of Turkey
Türkiye'de banka kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 701923
  2. Yazar: GÖKTUĞ ŞABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz dünyasında ülke ekonomileri eskisinden daha fazla önem kazanmıştır. Bütün ülkelerin temel amacı ekonomik büyümenin gerçekleştirilmesi ve bunu sürdürülebilir hale getirmektir. Bir ülke için ekonomik büyümeyi belirleyen bir çok etken ve faktör vardır. Para ve finans piyasalarının önem kazanmasıyla birlikte bankaların ekonomik büyüme üzerinde etkileri her geçen gün artmaktadır. Bankalar piyasa ve para arasındaki köprü olmak ile beraber, finans piyasalarını desteklemesiyle beraber uzun süreli ekonomik büyüme için belirleyici rol oynamaktadır. Özellikle Türkiye'de bankacılık sektörü 2003 yılından itibaren regülasyonlar ile birlikte büyümeye ve gelişmeye başlamıştır. Yurtdışından alınan ortaklıklar bankacılık sektörünün güven düzeyini ortaya koymaktadır. Türkiye ekonomisi incelenirken bankacılık sektörü büyük ölçüde öneme sahiptir. Bundan dolayı bu çalışma içerisinde Türkiye için ekonomik büyüme ve bankacılık sektörü arasındaki etkileşimi ve ilişkiyi inceleyerek ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. İncelenecek olan zaman serisi 2003:Q1 - 2020Q4 olarak belirlenmiş olup bu zaman dilimini kapsayan dönemlere ait GSYİH ile banka kredilerine ait üçer aylık veriler ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, country economies have gained more importance than before. The main goal of all countries is to achieve economic growth and to make it sustainable. There are many factors and factors that determine economic growth for a country. With the importance of money and financial markets, the effects of banks on economic growth are increasing day by day. While banks are the bridge between the market and money, they play a determining role for long-term economic growth by supporting the financial markets. In particular, the banking sector in Turkey to grow together with regulations since 2003 and began to develop. Partnerships purchased from abroad reveal the confidence level of the banking sector. the banking sector while examining Turkey's economy has largely importance. Because of the interaction between economic growth and banking sector for Turkey in this study aimed to uncover and examine the relationship. The time series to be examined is determined as 2003Q1 - 2020Q4, and it is made with quarterly data of GDP and bank loans for the periods covering this period.