The impact of differentiated instruction on tertiary efl students' speaking proficiency and online self-regulation, and student perceptions in distance education
Farklılaştırılmış öğretimin uzaktan eğitimde konuşma yeterliliği, çevrimiçi öz düzenleme becerileri ve öğrenci algılarına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 701922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada farklılaştırılmış öğretimin hazırlık okulunda okuyan Türk öğrencilerin konuşma yeterliliği, çevrimiçi öz-düzenleme becerileri ve öğrenci algıları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada iki sınıf, kontrol ve deney grubu olarak belirlenmiştir. Kontrol grubu geleneksel öğretime maruz kalırken deney grubu ise yapılandırmacılık prensiplerine ve Tomlinson'un (2001) belirttiği çerçeveye göre beş hafta boyunca farklılaştırılmış öğretim almıştır. Karma yöntemle gerçekleştirilen bu çalışmada, nicel veri toplamak için öğrencilere konuşma yeterliliği sınavı ve çevrimiçi öz-düzenleme anketi verilirken nitel veri toplamak için yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi yapılmıştır. Sonuçlara bakıldığında her iki grup da konuşma yeterliliği skorlarını anlamlı bir şekilde artırmış fakat deney grubundaki artışın kontrol grubuna göre istatistiki olarak daha fazla olduğu görülmüştür. Çevrimiçi öz-düzenleme becerilerinin iki grup için de ölçeğin tamamında değişmediği saptanırken alt ölçeklere bakıldığında tek anlamlı farklılığın deney grubunun yardım isteme stratejilerinde olduğu bulunmuştur. Nitel veri sonuçları ise farklılaştırılmış öğretimin öğrencilerin İngilizce öğrenimini maksimize ettiğini, stratejiler arasında biçimlendirici değerlendirme, kişiye özel geribildirim ve bunu yaparken dijital platformların kullanılmasının etkili olduğunu göstermiştir. Öğrenciler, ayrıca, farklı sınıf içi gruplama stratejilerine hem olumlu hem olumsuz tepkiler vermiştir. Son olarak öğrenciler, öz-düzenleme becerilerinin dinamik bir şekilde sürekli değiştiğini fakat genel olarak farklılaştırılmış öğretimin hedef belirleme, öz değerlendirme ve yardım isteme stratejilerini daha fazla kullanmalarına yardımcı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of differentiated instruction on tertiary level A2 students' speaking proficiency and online self-regulated learning skills in a distance EFL course. Two intact classes were selected as the experimental group (N=16) and control group (N=15). The control group received traditional instruction, while the experimental group was exposed to DI guided by the principles of constructivism and as framed by Tomlinson (2001). The experimental group received differentiated lessons in which strategies such as formative assessment, matched and mixed-ability grouping and tiered activities were used for five weeks. A mixed methods design was used for a broader understanding of the effects of DI and quantitative data was collected via a speaking proficiency test and an online self-regulated learning questionnaire in Turkish whereas qualitative data was gathered through a semi-structured focus group interview following the treatment. The results showed that the DI group showed a significantly higher improvement in their speaking proficiency than the non-DI group. As for their SRL, there was not a significant difference between the two groups' use of SRL skills. However, the DI group meaningfully improved their use of help-seeking skills. Additionally, the results obtained from the qualitative data demonstrated that the students maximized their learning, benefited from formative assessment and individualized feedback as well as the ICT-mediated instruction, had mixed reactions towards the grouping strategies and reported that the DI was helpful to promote their goal-setting, self-evaluation and help-seeking. It was also revealed that SRL strategy use is a dynamic process.