Halka açık sportif A.Ş lerin finansal performansının analizine yönelik bir uygulama
An application to analysis of the financial performance of public sportif inc
- Tez No: 701966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
BİST Spor sektöründe yer alan Beşiktaş (BJKAS), Fenerbahçe (FENER), Galatasaray (GSRAY) ve Trabzonspor (TSPOR) hisselerinin likidite, finansal yapı, çalışma durumu, karlılık ve sermaye yapılarına ait rasyolarının incelendiği çalışmada likidite oranları bakımından BJKAS ve FENER'in diğer şirketlere nazaran daha pozitif durumda olduğu görünmektedir. Bu durum BJKAS ve FENER şirketlerinin GSRAY ve TSPOR'a göre kısa vadeli borçlarını ödemekte güçlük çekmeyeceğini, kısa vadeli borçlarını ödeme yeteneğinin olduğunu göstermektedir. Finansal yapıya ilişkin analizlere bakıldığında BJKAS ve FENER'in borçlanma ağırlıklı finansman politikası izlediğini, GSRAY ve TSPOR ise diğer iki şirketin aksine özkaynak ağırlıklı finansman politikası içerisinde oldukları görülmektedir. Çalışma durumuna ilişkin yapılan analizlerde BJKAS ve FENER'in alacak devir hızının sektör ortalamasının altında olduğu ve ödemelerini zamanında alamadığı değerlendirmesini yapmak mümkündür. BJKAS ve FENER ve GSRAY'ın brüt kar marjları neticesinde faaliyet giderlerini karşılama noktasında sorun yaşamayacağını göstermektedir. TSPOR ise faaliyet giderlerini karşılama noktasında sorun yaşayan tek şirkettir. İncelenen şirketlerin sermaye yapılarına bakıldığında ise tüm şirketleri borç maliyetlerinin düşük olduğu, şirketlerin net çalışma sermayesinin yeterli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study examining the liquidity, financial structure, working status, profitability and capital structure ratios of Beşiktaş (BJKAS), Fenerbahçe (FENER), Galatasaray (GSRAY) and Trabzonspor (TSPOR) shares in the BIST Sports sector, BJKAS and FENER's other liquidity ratios are examined. appears to be in a more positive situation than companies. This situation shows that BJKAS and FENER companies will not have difficulty in paying their short-term debts according to GSRAY and TSPOR, and that they have the ability to pay their short-term debts. When we look at the analysis of the financial structure, it is seen that BJKAS and FENER follow a borrowing-weighted financing policy, while GSRAY and TSPOR, unlike the other two companies, are in an equity-weighted financing policy. In the analysis of the working status, it is possible to evaluate that the receivable turnover rate of BJKAS and FENER is below the sector average and that they cannot receive their payments on time. It shows that BJKAS and FENER and GSRAY will not have any problems in meeting their operating expenses as a result of their gross profit margins. TSPOR, on the other hand, is the only company that has problems in meeting its operating expenses. When the capital structures of the companies examined are examined, it is seen that the debt costs of all companies are low and the net working capital of the companies is sufficient.