Sabit olmayan farklı zeminlerde uygulanan egzersizler sırasında kas aktivasyonunun incelenmesi
Investigation of muscle activation during exercises on different unstable surfaces
- Tez No: 702071
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, sabit zemin, BOSU, Pilates topu ve TRX ekipmanlarında bir kas grubuna yönelik egzersizler sırasındaki kas aktivasyonlarının belirlenmesidir. Çalışmaya, ortalama yaş 21.5 ± 2.66 yıl, boy 179 ± 0.05 cm, ağırlık 74.28 ± 4.27 kg, Vücut Kütle İndeksi (VKİ) 22.98 ± 1.11 kg/m2 ve vücut yağ yüzde değerleri 10.72 ± 2.07 olan 25 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara, çalışma sırasında Şınav, Plank, Glute Bridge ve Bulgarian Split Squat (BSS) egzersizleri sırayla sabit zeminde, BOSU'da, Pilates Topunda ve TRX'te uygulatılmış ve kas aktivasyonları 8 kanallı EMG cihazı ile ölçülmüştür. Şınav hareketinde Pectoralis Major (PM), Anterior Deltoid (AD) ve Triceps Brachii (TB); Plank hareketinde Rectus Abdominis (RA), External Oblique (EO) ve Erector Spinae (ES); Glute Bridge hareketinde Biceps Femoris (BF), Semitendinosus (ST) ve Gluteus Maximus (GM); BSS hareketinde BF, ST, Rectus Femoris (RF), Vastus Lateralis (VL), Vastus Medialis (VM) ve GM kasları ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 23.0 programında Friedman testi kullanılarak analiz edildi. Zeminler arasındaki farkları hesaplamak amacıyla çoklu karşılaştırma testi olarak Wilcoxon Signed Ranks Testi kullanılmıştır. Şınav hareketinde instabilitenin artışıyla PM ve TB kaslarında aktivasyon artarken, AD kasında aktivasyon anlamlı olarak azalmaktadır. Plank hareketinde RA ve EO kaslarında instabilite artışıyla birlikte aktivasyon artışı tespit edilirken ES kası bu egzersizde oldukça az aktif olmaktadır. Glute Bridge hareketinde BF ve ST kasları instabilite artışla daha fazla aktif olurken GM kası TRX'te diğer zeminlere göre daha az aktif olmaktadır. BSS hareketinde BF, ST, GM kasları zeminden bağımsız olarak oldukça az aktif olurken, RF, VL ve VM kasları instabilite artışıyla aktivasyon artışı göstermektedir. Sonuç olarak, egzersizler sırasında instabilitenin artışıyla bazı kaslarda aktivasyon artışı görülse de bazı kaslarda instabilitenin artışıyla farklılık görünmezken bazı kasların aktivasyonlarında da gerileme görülmüştür. Bu yüzden, antrenör ve sporcuların geliştirmeyi planlandıkları kasa göre zemin ve hareketleri seçmeleri optimal gelişim için önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the muscle activations during exercises for a muscle group on fixed floor, BOSU, Pilates ball and TRX equipment. 25 male athletes with a mean age of 21.5 ± 2.66 years, height 179 ± 0.05 cm, weight 74.28 ± 4.27 kg, Body Mass Index (BMI) 22.98 ± 1.11 kg/m2 and body fat percentage 10.72 ± 2.07 voluntarily participated in the study. During the study, Push-Up, Plank, Glute Bridge and Bulgarian Split Squat (BSS) exercises were applied to the participants on a stable surface, BOSU, Pilates Ball and TRX, respectively, and muscle activations were measured with an 8-channel EMG device. Pectoralis Major (PM), Anterior Deltoid (AD) and Triceps Brachii (TB) in push-ups; Rectus Abdominis (RA), External Oblique (EO) and Erector Spinae (ES) in plank movement; Biceps Femoris (BF), Semitendinosus (ST) and Gluteus Maximus (GM) in the Glute Bridge movement; BF, ST, Rectus Femoris (RF), Vastus Lateralis (VL), Vastus Medialis (VM) and GM muscles were measured in BSS movement. The obtained data were analyzed using the Friedman test in the SPSS 23.0 program. Wilcoxon Signed Ranks Test was used as a multiple comparison test to calculate the differences between surfaces. With the increase of instability in the push-up movement, the activation of the PM and TB muscles increases, while the activation of the AD muscle decreases significantly. In the plank movement, an increase in activation is detected with an increase in instability in the RA and EO muscles, while the ES muscle is very less active in this exercise. In the Glute Bridge movement, the BF and ST muscles are more active with an increase in instability, while the GM muscle is less active in TRX compared to other floors. In BSS movement, BF, ST, GM muscles are relatively less active regardless of the ground, while RF, VL and VM muscles show an increase in activation with increased instability. As a result, although there was an increase in activation in some muscles with the increase of instability during exercises, there was no difference with the increase of instability in some muscles, while a decrease was observed in the activation of some muscles. Therefore, it will be important for optimal development that trainers and athletes choose the floor and movements according to the muscle they plan to develop.