The effect of different visual stimuli provided by virtual reality on postural control in HEALTHY subject
Sanal gerçeklik araciliği ile sağlanan farkli görsel uyaranlarin sağlikli kişilerde postural kontrol üzerine olan etkisi
- Tez No: 702072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerçek ortam, sanal gerçeklik ortamına yansıtılmış olan gerçek ortam görüntüsü ve buna eklenen pozitif ve negatif geri bildirimlerin postural kontrole olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arasındaki 20 sağlıklı genç (yaş: 22.68 1.79, K/E 10/10) dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılan sanal gerçeklik (SG) ortamındaki görsel uyaranlar, çalışmanın gerçekleşeceği laboratuvar ortamının modellenmesi ve bu modelin Unity programı ile üç boyutlu (3B) hale getirilmesi sonrasında oluşturulmuştur. Katılımcılar statik denge durumunda; gözler açık (GA), gözler kapalı (GK), üç SG görüntü: laboratuvar ortamı görüntüsü (SGL), bu görüntüye eklenen pozitif (SGLP) ve negatif (SGLN) görsel geri bildirimler olmak üzere 5 farklı koşulda Prokin PK 252 denge cihazı kullanılarak, basınç merkezinin (BM) oluşturduğu salınım hızı, alanı ve çevre değişkenleri açısından değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS analiz programı aracılığı ile aritmetik ortalama, standart sapma, tekrarlı ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda Bonferroni yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada beş farklı görsel uyaran (GA, GK, SGL, SGLP, SGLN) sonucunda elde edilen CoP salınım hızı, alanı ve çevresi karşılaştırıldığında; GA pozisyonunda elde edilen salınım hızı, alanı ve çevresinin diğer görsel uyaranlara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük olduğu (p0.05).Postural kontrol değişkenleri incelendiğinde, gerçek ortam ile kıyaslandığında SG ortamında salınım hızı, alanı ve çevre ölçümünün anlamlı olarak arttığı fakat bu artışın GK durumundan daha az olduğu bulunmuştur. Ayrıca SG ortamına eklenen görsel geri bildirimler arasında postural kontrol değişkenleri yönünden anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the real environment image reflected in the virtual reality environment and the positive and negative feedbacks added to it on postural control. 20 healthy young people (F/M 10/10) aged between 18-30 years were included in the study. The visual stimuli in the virtual reality (VR) environment used in the study were created after modeling the laboratory environment where the study would take place and transforming this model three-dimensional (3D) with the Unity program. Participants were evaluated in a state of static balance in terms of the svay velocity, sway area and perimeter variables of the center of pressure (CoP) using Prokin PK 252 balance device under 5 different conditions: eyes open (EO), eyes closed (EC) and three VR images: laboratory environment image (VRL), positive (VRLP) and negative (VRLN) visual feedback added to this image. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS analysis program using arithmetic mean, standard deviation, repeated ANOVA and Bonferroni method in multiple comparisons. CoP, Sway velocity, Sway area and Perimeter obtained as a result of five different visual stimuli (EO, EC, VRL, VRLP, VRLN) were compared. There was no significant difference between conditions in terms of the distance of the participants' average CoP values to the center (p>0,05). Although the Sway velocity was significantly lower in the EO condition (p0,05). The sway area and perimeter obtained at the EO were significantly decreased (p 0,05). It was found that the sway velocity, sway area and perimeter variables increased significantly in the VR compared to the EO, however this increase was less than the EC. In addition, it was observed that there was no significant difference between the visual feedback added to the VR environment(p>0,05).