Devrekânili Muhammed Nûrî Divanı'nda sıfat fiil ekleri
Participle adjectives in the Diwan of Devrekâni's Muhammed Nûrî
  1. Tez No: 702092
  2. Yazar: NAGİHAN OKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MALİK BANKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Çalışmamız 19. asrın ikinci yarısına ait olduğunu tespit ettiğimiz Devrekânili Muhammed Nûrî'nin eserlerindeki sıfat fiil eklerinin incelenmesi ile ilgilidir. Eserin dil özellikleri, Kastamonu ağız özellikleri, son dönem Türk kültürü ve Kastamonu kültürünü ele alması açısından Türk Dili ve Edebiyatı ve Halkbilim çalışmalarına da yardımcı olabilecek bir eserdir. Eserin bu özelliklerinden dolayı ve daha önce çevirisi yapılmamış bir eser olması sebebiyle sıfat fiil konusunu Devrekânili Muhammed Nûrî Divanı'nda yapmaya karar verdik. Önce Divan'daki şiirlerin transkripsiyonunu yaparak daha sonra transkripsiyonlu metin üzerinden inceleme yaptık. Çalışma giriş, Devrekânili Muhammed Nûrî'nin Hayatı ve Yaşadığı Dönem Özellikleri, Sıfat fiilin tanımı ve sıfat fiil hakkında bilgi, Devrekânili Muhammed Nûrî Divanı'nda Sıfat Fiil Ekleri, Transkripsiyonlu Metin, Sonuç, İnceleme, İmla Hatası Yapılan Kelimelerin Lügati ve Ekler Dizini bölümlerinden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde Devrekânili Muhammed Nûrî ve yaşadığı dönem hakkında bilgi verilecek, ikinci bölümünde ise sıfat, sıfat fiil ve araştırmacıların sıfat- fiil hakkındaki görüşleri anlatılacaktır.Bu tanımlardan ve görüşlerden hareketle sıfat fiiller hakkındaki kanaatimiz dile getirilecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Devrekânili Muhammed Nûrî'nin eserlerindeki sıfat fiil fonksiyonları tespit edilecek; ana ve alt fonksiyon olarak kategorize edilecektir. Çalışmamız; sonuç, eserdeki ünlü ve ünsüz değişimlerinin incelemesi, imla hatası yapılan kelimelerin lügati ve ekler dizini ile sona erecektir.
Özet (Çeviri)
Our study is about the examination of the adjective verb affixes in the works of Devrekânili Muhammed Nûrî, which we determined to belong to the second half of the 19th century. It is a work that can help the studies of Turkish Language and Literature and Folklore in terms of the language features of work, Kastamonu dialect features, recent Turkish culture and Kastamonu culture. Because of these features of the work and because it is a work that has not been translated before, we decided to do the subject of adjective verb in the Divan of Devrekânili Muhammed Nûrî. First, we transcribed the Divan, and then we did tag over the transcribed text. The study consists of introduction, Life and Characteristics of the Period in Devrekânili Muhammed Nûrî, Adjective Verb Attachments in Devrekânili Muhammed Nûrî Divan, Transcripted Text, Conclusion, Examination, Dictionary of Spelling Errors and Attachments Index. In the first part of our study, information about Muhammed Nûrî from Devrekânili and the period he lived in will be given, and in the second part, the opinions of the adjective, adjective verb and the researchers about the adjective-verb will be explained. Based on these definitions and opinions, our opinion about adjective verbs will be expressed. In the third part of the study, the adjective verb functions in the works of Devrekânili Muhammed Nûrî will be determined; It will be categorized as main and sub-functions. Our work; The result will end with the examination of the vowel and consonant changes in the work, the lexicon of the spelling mistakes and the suffixes index.