Devrekani ilçesinin coğrafi etüdü
Geographicial research of Devrekani district
- Tez No: 191628
- Danışmanlar: DR. MEHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
DEVREKAN LÇES N N COĞRAF ETÜDÜ( Tayfun PALABIYIK )Devrekani lçesi, Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan,Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Taşköprü, kuzeydoğuda Çatalzeytin; batıdaSeydiler; kuzeyde Bozkurt, Küre, nebolu; güneyde Kastamonu ile çevrilidir. Devrekaniilçesi yaklaşık 804 km² alan kaplamaktadır.Devrekani arazisinin büyük kısmı 2. ve 3. zamanda oluşmuştur. Ancak bunun yanında(Paleozoik) 1. zaman yaşlı sahalar da vardır. lçe merkezinin kuzeyinden itibaren Devrekaniçayı boyunca kumlu, milli, şistli yeni alüvyonlar doğu-batı doğrultusunda geniş alanlar kaplar.Kıyıya paralel uzanan Küre Dağları denizin ılımanlaştırıcı etkisini iç kesimlereulaştıramadığı için Devrekani'nin iklimi daha çok karasal özellik taşır. lçenin asli bitki örtüsüormandır. Ormanlar daha çok ilçenin kuzeyinde yer alır. Bu ormanları esasını sarıçam,karaçam, meşe, kayın, göknar gibi ağaç türleri oluşturur.2000 yılındaki Nüfus Sayımında Devrekani lçe merkezinin nüfusu 6174 olmuştur.Devrekani'ye bağlı 54 köyün toplam nüfusu 9681'dir. lçe merkezi ve köylerin toplam nüfusuise 15855'dir. Nüfusun %47,6'sını erkek nüfus, %52,4'ünü kadın nüfus oluşturur. lçenüfusunun %38,9'u ilçe merkezinde, %61,1'i ise köylerde yaşamaktadır. 1997-2004 yıllarıarasında doğal nüfus artışı ilçede %03,6 oranında gerilemiştir.Devrekani'nin ekonomisi tarım ve hayvancılık olmak üzere iki temel faaliyete dayanır.Devrekani ilçe topraklarının 449917 dekarını ekili-dikili, 187248 dekarını orman, 103505dekarını çayır ve mera, 114662 dekarını tarım dışı alanlar oluşturur. Tarım alanlarının¾'ünden fazlası tahıl ürünlerine ayrılmıştır.Devrekani'de sanayi gelişmemiştir. lçede büyük çaplı sanayi kuruluşu yoktur. Tahılüretiminin fazla olması sebebiyle un sanayi ön plana çıkmıştır.lçede ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Karayolu dışında başka bir ulaşım biçimiyoktur.
Özet (Çeviri)
GEOGRAPH C AL RESEARCH OF DEVREKAN D STR CT( Tayfun PALABIYIK )Devrekani town is in Kastamonu, is in the west Karadeniz region of Karadenizregion. t is surrounded by Taşköprü in the east, Çatalzeytin, in the northeast, Seydiler,in the west, Bozkurt, in the north, Küre, nebolu and Kastamonu, in the south.Devrekani town is approximetly located about 804 km².Most of Devrekani land was occured in 2. and 3. era. But however there arealso (paleozoik) 1. era old areas. From town center along Devrekani stream sandy,siltly, schistly new alluviums take up wide space along east-west direction.Küre mountains that stretched to parallel shore doesn?t transmit hinterland ofsea?s temperate effect. That?s why the climate in Karacabey usually consist ofterrestrial. Town?s original plant cover is forest. The forests usually situated in North ofcounty. Essential of this forests form like Scotch pine, black pine, oak, beech, fir tree,species of trees.The population in the centre of Devrekani town is 6174. The total population ofthe 54 villages belonged to the town is 9681. The total population of the town centreand the villages is 15855. % 47,6 of the population form men populations, %52,4 of thepopulation form women populations. % 38,9 of town population live in town center, %61,1 of the town population live in villages. Between 1997-2004 years the increasepopulation in the town had regressed proportion % 3,6.The Economy of Devrekani consist of agriculture and stock farming. 449917decare of Devrekani town land occupied by sown-sewn area, 187248 decare of its areforest, 103505 decare of its are meadow and pasture, 114662 decare of its are out ofagriculture fields. More than %¾ of agriculture land occupied by part of grainproduction.The industry n Devrekani hadn?t devoloped. There is not any great industrycompany. Because of grain production is too much, flour industry had come to the fore.n town transportation connect with overland route. There isn?t any way out ofoverland route.