Onkoloji hastalarında kanser türünün hastaların kan bulguları üzerinde oluşturduğu farklılık
Differences caused by the oncology patients' cancer TYPE on patients' blood findings
- Tez No: 702110
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser, tüm dünyada kalp hastalıklarından sonra en sık rastlanan ölüm nedeni olması sebebiyle önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı; Mide kanseri, kolon kanseri, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, tiroid kanserinde kanser türlerinin, serum folik asit, ferritin, vitamin B12, vitamin D, kalsiyum, magnezyum düzeyleri üzerinde oluşturduğu farklılıkları 7 farklı kanser türünde (n=30) retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İstanbul Medipol Mega Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı referans aralıkları Folik Asit 4,6-34,8 ng/mL; Ferritin Kadın: 13-150, Erkek 30- 400 ng/mL; Vitamin B12 197-771 pg /mL, Vitamin D 30-80 ng/mL; Kalsiyum 8,8-10,2 mg/dL; Magnezyum 1,6-2,4 mg/dL'dir. Araştırmamızdaki 7 farklı kanser türünde; Ferritin ortalama değeri, mide kanserli hastalarda (229,08 ng/mL), meme ve tiroid kanserli hastalardan (62,23 – 53,50 ng/mL) anlamlı derecede yüksek ve prostat kanserli hastalarda (236,24 ng/mL), meme ve tiroid kanserli hastalardan (62,23 ng/mL – 53,50 ng/mL) anlamlı derecede yüksektir; Vitamin B12 ortalama değeri, pankreas kanserli hastalarda (620,84 pg/mL), kolon kanserli hastalardan (387,83 pg/mL) anlamlı derecede yüksektir; Kalsiyum ortalama değeri, mide kanserli hastalarda (9,13 mg/dL), meme kanserli hastalardan (9,66 mg/dL) anlamlı derecede düşüktür; Magnezyum ortalama değeri, karaciğer kanserli hastalarda (1,85 mg/dL), prostat ve tiroid kanserli hastalardan (2,09 – 2,05 mg/dL) anlamlı derecede düşüktür. Ancak folik asit ve vitamin D, değerleri bakımından kanser türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak; bu çalışma kapsamında 7 farklı kanser türünün, bulunduğu organ üzerindeki etkisi ile kan bulguları üzerinde oluşturduğu farklılık ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is an important health problem as it is the most common cause of death after heart diseases all over the world. The aim of this study; To determine the differences in serum folic acid, ferritin, vitamin B12, vitamin D, calcium, magnesium levels in gastric cancer, colon cancer, liver cancer, pancreatic cancer, breast cancer, prostate cancer, and thyroid cancer and it was evaluated retrospectively in 7 different cancer types (n=30). Istanbul Medipol Mega Hospital Biochemistry Laboratory reference ranges Folic Acid 4.6-34.8 ng/mL; Ferritin Female: 13-150, Male 30- 400 ng/mL; Vitamin B12 197-771 pg/mL, Vitamin D 30-80 ng/mL; Calcium 8.8-10.2 mg/dL; Magnesium is 1.6-2.4 mg/dL. 7 different types of cancer in our study; The mean ferritin value was significantly higher in patients with gastric cancer (229.08 ng/mL) than in patients with breast and thyroid cancer (62.23 – 53.50 ng/mL) and patients with prostate cancer (236.24 ng/mL) are also significantly higher than patients with breast and thyroid cancer (62.23 ng/mL – 53.50 ng/mL); The mean value of vitamin B12 was significantly higher in patients with pancreatic cancer (620.84 pg/mL) than in patients with colon cancer (387.83 pg/mL); The mean value of calcium was significantly lower in patients with gastric cancer (9.13 mg/dL) than in patients with breast cancer (9.66 mg/dL); The mean magnesium value was significantly lower in patients with liver cancer (1.85 mg/dL) than in patients with prostate and thyroid cancer (2.09 – 2.05 mg/dL). No statistically significant relationship was found between cancer types in terms of folic acid and vitamin D values (p>0.05). As a result; Within the scope of this study, the effect of 7 different types of cancer on the organ and the difference in blood findings were revealed.