Pankreas kanserli hastaların periferik kanında EPS8 ve kank1 gen ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of EPS8 and kank1 gene expressions in peripheral blood of pancreatic cancer patients
  1. Tez No: 702109
  2. Yazar: MERVE ÇİĞDEM ÖZGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI, DOÇ. DR. DİDEM TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pankreas kanseri, erken evrede tanısı mümkün olmayan, etkin tedavisi bulunmayan bir hastalıktır. Tek küratif seçenek cerrahi rezeksiyondur, genel sağkalım kısadır. Pankreas duktal adenokarsinomasının yönetiminde kullanılan FDA onaylı tek biyomarker CA19-9'dur. Rutin uygulamada pankreas kanserinin erken teşhisi için kullanılan herhangi bir tarama testi bulunmamaktadır. Bu nedenle yeni terapötik hedeflerin araştırılması, yararlı prognostik markerların belirlenebilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Yayınlanan in silico çalışmalarda ve literatür taramasında belirlenen EPS8 ve KANK1 gen ekspresyon düzeylerinin pankreas kanserinde son derece önemli olduğu gösterilmiştir. EPS8 geni normal pankreas hücrelerinde eksprese edilmezken pankreas tümörü hücrelerinde ekspresyonu son derece yüksektir. Ayrıca, her iki gen hücre iskeleti sistemiyle ilişkilidir. Kanser gelişiminde ve metastazda hücre iskeleti önemli bir yer tutmaktadır. Bu amaç doğrultusunda tez çalışmasında 68 pankreas kanserli hasta ile 71 sağlıklı kişide EPS8 ve KANK1 genlerinin ekspresyon düzeyi incelenmiş ve erken teşhis için biyomarker olup olamayacakları araştırılmıştır. Katılımcıların periferik kanından elde edilen RNA'dan qPCR yöntemiyle bu genlerin ekspresyonları belirlenmiş ve SPSSv28 ile sonuçlar analiz edilmiştir. Sonuç olarak; pankreas kanserli hastaların periferik kanında EPS8 ekspresyon düzeyinin sağlıklı kontrollere göre 1,62 kat; KANK1 ekspresyon düzeyinin ise 2,88 kat arttığı ve bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p < 0,05) görülmüştür. Ayrıca periferik kanda EPS8 ekspresyon düzeyi ile hastaların sağkalım durumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p = 0,027). KANK1 ekspresyon düzeyi ile ailesinde prostat kanseri görülen pankreas kanseri hastaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p = 0,048). Özetle, EPS8 ve KANK1 genlerinin pankreas kanseri için periferik kanda non-invaziv biyomarker olarak kullanılıp kullanılamayacağını gösteren ROC analizinde her iki genin de istatistiksel olarak anlamlı biyomarkerlar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a disease that cannot be diagnosed at an early stage and has no effective treatment. The only curative option is surgical resection, overall survival is short. CA19-9 is the only FDA-approved biomarker used in the management of pancreatic ductal adenocarcinoma. There is no screening test used for the early diagnosis of pancreatic cancer in routine practice. Therefore, studies should be conducted to search for new therapeutic targets and to identify useful prognostic markers. It has been shown that EPS8 and KANK1 gene expression levels determined in published in silico studies and literature review are extremely important in pancreatic cancer. While the EPS8 gene is not expressed in normal pancreatic cells, its expression is extremely high in pancreatic tumor cells. Also, both genes are associated with the cytoskeletal system. The cytoskeleton plays an important role in cancer development and metastasis. For this purpose, the expression levels of EPS8 and KANK1 genes in 68 patients with pancreatic cancer and 71 healthy individuals were examined in the thesis study and it was investigated whether they could be biomarkers for early diagnosis. The expressions of these two genes were determined by qPCR method from RNA obtained from peripheral blood of the participants and the results were analyzed with SPSSv28. As a result; in the peripheral blood of pancreatic cancer patients; EPS8 expression level increased 1.62 times and KANK1 expression level 2.88 times compared to healthy controls, which was statistically significant (p < 0.05). In addition, it was determined that there was a significant relationship between EPS8 expression level in the peripheral blood and the survival status of the patients. (p = 0.027). A statistically significant correlation was found between KANK1 expression level and pancreatic cancer patients with a family history of prostate cancer. (p = 0.048). In summary, in the ROC analysis showing whether EPS8 and KANK1 genes can be used as non-invasive biomarkers for pancreatic cancer in peripheral blood, both genes were found to be statistically significant biomarkers.