Yenidoğan ve erken süt çocukluğu dönemindeki supraventriküler taşikardilerin klinik izlemi ve tedavi yanıtlarının geriye dönük olarak incelenmesi
Review of clinical follow-up and response to the treatment of supraventricular tachycardias in the newborn and early infancy
  1. Tez No: 702124
  2. Yazar: FATMA NUR AYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Supraventriküler taşikardi (SVT), yenidoğan ve çocukluk çağında en sık görülen aritmidir. Sıklıkla aksesuar yola bağlı reentry mekanizmasıyla gelişir. Genellikle atakların kısa sürmesi, elektrokardiyografi kaydı alınamadan sonlanması nedeniyle tanıda güçlükler yaşanabilmektedir. Retrospektif olan bu çalışmamıza, 2012-2021 yılları arasında Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran veya yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan SVT tanılı hastalar seçilmiştir. Çalışmamızda bu hastaların demografik verilerinin; EKG, Holter ve ekokardiyografi bulgularının; uygulanan tedaviler ve klinik izlem sonuçlarının tanımlanması amaçlanmıştır. Çalışmamıza yenidoğan ve erken süt çocukluğu dönemindeki (0-3 ay arasındaki) SVT tanılı 82 hasta dahil edilmiştir. Verilerine ulaşılamayan hastalar, kalp cerrahisi sonrası aritmiler, SVT ön tanısıyla gönderilip sinüs taşikardisi tanısı alanlar ve ventriküler aritmili hastalar çalışmaya alınmadı. Çalışmaya alınan hastalarda en sık tespit edilen SVT tipi atriyoventriküler reentry taşikardi (%73,2) idi. Hastaların %26,8'inde fetal aritmi tanısı mevcuttu. Hastaların %41,5'inde (n=34) aritmi kontrolü için intravenöz antiaritmik ilaçlar kullanıldı. Toplam 81 hastaya idame tedavi verildi, 18 hastada (%22,2) çoklu kombine tedavi (>2 ilaç kombinasyonu) kullanıldı. İzlemde 10 hastaya ablasyon yapıldı, başarı oranı %90'dı. Çalışma grubundaki hastaların ortalama 58,4±2,71 aylık (6-102 ay) izleminde %72'sinde ablasyon ve medikal tedavi ile tam remisyon sağlandı. Diğer hastalar halen medikal tedavi altında takip edilmekte, uygun yaşa geldiklerinde ablasyon yapılması planlanmaktadır. Sonuç olarak SVT, yenidoğan ve çocukluk döneminde en sık görülen taşiaritmidir. Bazı hastalarda medikal tedavi ile remisyon sağlanabilmektedir. Yaşı uygun olan ve aritmisi devam eden hastalarda ablasyon etkili ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Supraventricular tachycardia (SVT) is the most common tachyarrhythmia in newborns and childhood. It often develops with accessory pathway-dependent reentry mechanism in this age group. Diagnosis may be difficult in case of short duration of attacks and termination without electrocardiogram recording. In this retrospective study, patients were selected from department of pediatric cardiology or NICU between 2012-2021. In our study, we aimed to describe the demographic data; ECG, holter and echocardiographic findings, treatments and clinical follow-up results of patients with a diagnosis of SVT. Our study included 82 patients diagnosed with SVT in the newborn and early infancy. Patients with inadequate data, ventricular arrhythmia, arrhythmia after cardiac surgery and misdiagnosis as SVT were excluded. The most common type of SVT is AVRT (73.2%) in study group. Fetal arrhythmia was diagnosed in 26.8%. Intravenous antiarrhythmic drugs were used in 41.5% (n=34) of the patients. A total of 81 patients were given maintenance therapy, 18 patients (22.2%) needed to multiple combined therapy (more than two drugs). During follow-up, ablation was performed in 10 patients with a 90% success rate. Remission was achieved with ablation and medical treatment in 72% of the patients in a mean follow-up of 58.4±2.71 months (6-102 months). Other patients are still follow-up under medical treatment and ablation is planning at appropriate age. In conclusion, SVT is the most common tachyarrhythmia in newborn and childhood. Remission can be achieved under medical therapy in some of the patients. Catheter ablation is safe and effective treatment in age-appropriate patients.