Bulut bilişim tabanlı yüz tanıma teknolojisi ile akıllı duyuru sistemi tasarımı
The design of smart dashboard system using cloud computing based face recognition technology
- Tez No: 702125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte bilgisayarlı görme ve bulut bilişim tabanlı uygulamaların yaygınlaşması ile akıllı yüz tanıma sistemleri son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Özellikle kurum ve kuruluşların güvenlik amaçlı kullandığı geleneksel yöntemler yerine, yüz tanıma gibi daha yenilikçi çözümler son yıllarda pandemi ile birlikte daha da önem arz etmiştir. Bu çözümler için kurum ve kuruluşlar kendi yazılımlarını yazmaya zaman ve maliyet ayırmak istememektedir. Bu soruna çözüm için büyük bulut bilişim sağlayıcıların sunduğu birçok hazır servis mevcuttur. Bu çalışmada bulut bilişim sağlayıcılarından olan, Microsoft firmasının Azure platformunda bulundurduğu yüz servisi kullanılmıştır. Yüz servisinin kullanımı ile kişiselleştirilebilen akıllı duyuru sistemi tasarlanmıştır. Geliştirilen sistem pandemiyle birlikte temassız çözümlerin öneminin arttığı bu dönemde, güvenlik amaçlı kullanılan mevcut kartlı geçiş sistemlerine de alternatif çözüm üretilmesini sağlamıştır. Geçmişte bir duyurunun yapılması zaman alan, maliyetli bir durum olarak düşünülmektedir. Baskı materyallerinin maliyetleri ve duyuru da değişiklik gerektiğinde, yapılan işlemlerin tekrarı zaman alan bir iş olarak görülmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte tabelalar yerlerini dijital ekranlara bıraktı. Geliştirilen akıllı duyuru sisteminde dijital ekranlar kullanılmıştır. Bu sistem ile sadece güvenlik ve duyuru alanında değil, yüz tanıma servisinin avantajlarıyla, cinsiyetlere özgü reklam ve promosyonların gösterilmesi gibi daha farklı alanlarda kullanımı amaçlanmıştır. Bulut bilişim tabanlı akıllı duyuru sistemi kişi tanıma, cinsiyet belirleme ve yaş tahmini gibi özellikleri, %100 oranında tespit ederek kişiye ait duyuruları öncelik durumlarına göre göstermektedir. Çalışma sırasında gerçekleştirilen kullanılabilirlik anketinde katılımcılar sistemi %85 oranında yararlı ve hızlı bulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Face recognition systems have become an indispensable part of our lives in recent years. Instead of traditional methods used by organizations for security purposes, more innovative solutions such as face recognition have become more important in recent years. There are many ready-made services offered by cloud computing providers. In this study, the face service of Microsoft, was used. A smart announcement system has been designed, which can be personalized with the use of face service. In this period when the importance of contactless solutions increased with the pandemic, alternative solutions were produced for security purposes. In the past, making an announcement has been seen as a difficult task. It was thought to be a time consuming task, both because of the cost of printing and because all the operations had to be repeated when there were changes in the announcement. Today, signs have left their places to digital screens. The smart announcement system was developed in accordance with the use of digital screens. With this system, it is aimed to be used not only in the field of security and announcement, but also in many different areas by showing advertisements specific to genders with the advantages of face recognition service. Cloud computing based smart announcement system detects features such as person recognition, gender determination at a rate of 100% and displays personal announcements according to their priority status. It was concluded that 85% of the participants found the system useful and fast in the usability questionnaire conducted during the study.