Ülseratif kolit hastalarında NGAL ile S100A12 kan seviyelerinin hastalık aktivitesi ile olan ilişkisi
The relationship of NGAL and S100A12 blood levels with disease activity in ulcerative colitis pati̇ents
  1. Tez No: 702134
  2. Yazar: ORHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAMIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: İnflamatuar barsak hastalığı (İBH), iki kronik idiyopatik (etiyolojisi belli olmayan) enflamatuar hastalık olan Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı(CH)'na karşılık gelmektedir. Hastaların önemli bir kısmında günümüz tedavileri ile tam iyileşme elde etmede başarısız olunmakta veya perforasyon, obstrüksiyon gibi ciddi olumsuz etkilerle savaşılmaktadır. Bu nedenle her iki hastalık da hastanın okul, iş, sosyal ve aile hayatı gibi yaşam alanlarını en üretken olduğu dönemlerde ciddi bir şekilde etkilemektedir. ÜK'da hastalık aktivitesinin belirlenmesi prognoz ve tedavi kararında önem taşır. Bugüne kadar yapılmış çalışmalarda ideal bir hastalık belirteci bulunmaya çalışılmıştır. Son yıllarda hastalık aktivitesini ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi için noninvaziv kolay ve hızlı yapılabilen laboratuvar belirteçleri arayışına girilmiştir. Birçok klinik aktivite göstergeci ve noninvaziv belirteç bu amaçla kullanılmış, fakat bunlar hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde yalnızca indirekt bulgular vermişlerdir. Hipotezimize göre; nötrofil denilen inflamasyon varlığında artan hücrelerden salgılanan ve inflamasyonda görev yapan S100 calcium-binding protein A12 (S100A12) ve Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) belirteçlerini incelemek bize hastalık aktivitesi ile ilgili önemli bilgiler verecektir. Yapacağımız çalışma hastaların klinik ve labratuvar verilerini kaydetme ve S100A12 ve NGAL kan seviyelerini düzeyini ölçmeyi içermektedir. Materyal-Metod: Çalışmamız prospektif olarak planlandı. Çalışmamızda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve İç Hastalıkları polikliniğine Mart 2019 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında başvuran endoskopik olarak gösterilmiş aktif dönemdeki 41 ÜK hastası toplandı. Bu hastalardan endoskopik olarak gösterilen remisyona girmeyen 7 hasta çıkarıldı. Çalışmaya 34 aktif dönemdeki ÜK ve bu 34 hastanın remisyon dönemleri ve herhangi bir nedenle İç Hastalıkları veya Gastroenteroloji polikliniğine başvuru yapan, ek hastalığı olmayan, enfeksiyon kliniği dışlanmış 31 kontrol hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde, SPSS 22.0 (Statistical Packages for Socia Sciences; SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA) programı kullanıldı. Tüm istatistiksel analizler için %95 güven aralığında p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Inflammatory bowel disease is defined based on two chronic idiopathic inflammatory diseases such that correspond to ulcerative colitis and Crohn's disease. Most patients cannot be successfully treated by applying current treatments, or they struggle with adverse effects such as perforation and obstruction. Hence, both diseases can severely affect the patient's school, work, social, and family life when the patient is more productive. It is crucial to determine the disease activity in the decision of prognosis and treatment in ulcerative colitis. The research has been observed to present an ideal mark for the treatment. An easy and quick noninvasive laboratory observation has been analyzed to assess disease activity and treatment response in recent years. Most clinic activities and noninvasive marks were used for this approach; however, the studies present only indirect results. According to this hypothesis, investigating the secreted cells from neutrophils that increase inflammation and Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) can enlighten valuable information about disease activity. This study covers saving clinic and laboratory data from patients and measuring the blood level of S100A12 and NGAL. Material-Method: This study is designed based on a prospective clinical trial. The study consists of 41 endoscopically demonstrated active ulcerative colitis patients at the Canakkale Onsekiz Mart University between March 2019 and August 2020 in the Gastroenterology and Internal disease institute. Seven of these patients that were presented endoscopically and did not have remission were removed from the investigation. The study included 34 active ulcerative colitis and the remission of these patients, and 31 control patients who applied to the Internal diseases or Gastroenterology outpatient clinic for any reason and had no other disease were excluded from the infection clinic. SPSS 22.0 computer software was used to analyze the statistics data from the study (Statistical Packages for Socia Sciences; SPSS Inc. Chicago, Illinois, USA).