Belediyelerde personelin iş tatmininin tespitine ilişkin bir araştırma: Diyarbakır örneği
A study on determining the job satisfaction of employees in municipalities: The case of Diyarbakır
  1. Tez No: 702133
  2. Yazar: OZAN BOZÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Belediyelerde personelin iş tatminini tespit etmeyi amaçlayan bu araştırma, Diyarbakır ili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve Sur Belediyelerindeki çalışanları kapsamaktadır. Araştırma“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Örneklem, belli bir evrenin, belli sayıda birimlerinin seçilmesiyle oluşan, evrenin temsilcisi olarak tanımlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit tesadüfî örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Veriler 01.02.2021-15.06.2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Diyarbakır ili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve Sur Belediyelerinde çalışan 439 personel değerlendirmeye alınmıştır. Yapılan analiz sonucunda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir Belediyesinde erkek çalışanların içsel iş tatminin kadın çalışanlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bunun yanında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Yenişehir Belediyesinde erkek çalışanların dışsal iş tatminin kadın çalışanlardan daha yüksek bulunmuştur. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde erkek çalışanların genel iş tatmin düzeyleri ise kadın çalışanlardan daha yüksektir. Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve Sur Belediyesi çalışanlarında içsel ve dışsal iş tatmini arttıkça genel iş tatminin de arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to investigate the determination of municipal officials' job satisfaction involves officials in Diyarbakir Metropolitan Municipality, Kayapinar Municipality, Yenişehir Municipality and Sur Municipalities in Diyarbakir province. In this research,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and the“Personal Information Form”prepared by the researcherwas used. The sample is defined as the representative of the universe, formed by the selection of a certain number of units of a particular universe. The sample of the research was determined by simple random sampling technique. Data were collected between 01.02.2021- 15.06.2021.439 officials working in Diyarbakir Metropolitan Municipality, Kayapinar Municipality, Yenişehir Municipality and Sur Municipalities in Diyarbakir province were evaluated. As a result of the analysis, it was determined that the internal job satisfaction of male officials in Diyarbakır Metropolitan Municipality and Yenişehir Municipality was higher than that of female officials. In addition, the external job satisfaction of male officials in Diyarbakır Metropolitan Municipality and Yenişehir Municipality was found to be higher than that of female officials. The general job satisfaction levels of male officials in Diyarbakir Metropolitan Municipality are higher than those of female officials.It was also determined that as internal and external job satisfaction increased among officials in Diyarbakir Metropolitan Municipality, Kayapinar Municipality, Yenişehir Municipality and Sur Municipality, general job satisfaction increasedas well.