Kolorektal kanserlere bağlı gelişen akut sol kolon obstrüksiyonlarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of acute left colon obstructions due to colorectal cancers
  1. Tez No: 702194
  2. Yazar: RAMAZAN TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BERKEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Sağ kolonun tıkayıcı tümörlerinde rezeksiyon ve primer anastomoz genellikle tercih edilirken, sol kolon ve daha distalindeki tıkayıcı tümörlerin cerrahisinde genellikle hastanın genel durumuna ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak ya rezeksiyon primer anastomoz ya da rezeksiyon hartmann kolostomi tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı kolorektal tümörlere bağlı akut mekanik barsak tıkanıklığı bulguları gösteren olgularda acil koşullarda uygulanan rezeksiyon primer anastomoz sonuçlarının değerlendirilmesi ve bu sonuçların hartmann kolostomi uygulanan hastaların sonuçlarıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmada, Ağustos 2005 – Mart 2011 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Cerrahi Servisine yatış yapılan kolorektal kansere bağlı akut sol kolon obstruksiyonu nedeniyle ameliyat edilen 84 hasta çalışmaya alındı ve dünden bugüne olarak incelendi. Tüm hastalara preoperatif tetkik ve hazırlık yapıldıktan sonra barsak temizliği yapılmadan operasyona alındı ve intraoperatif rezeksiyon sonrası manuel dekompresyon yapıldıktan sonra ya rezeksiyon primer anastomoz ya da hartman kolostomi uygulandı. Hastaların takibinde kayıt yapılan değişkenler, yaş, cinsiyet, yandaş hastalık, ASA skoru, beyaz küre, operasyon nedeni(ileus, perforasyon), operasyon tipi(rezeksiyon-hartman kolostomi, rezeksiyon primer anastomoz), operasyon süresi, lenf nodu tutulumu, mortalite ve postoperatif özellikleri olan postoperatif yoğun bakım ihtiyacı, ventilatör ihtiyacı, ventilatörde kalış süresi, yara yeri enfeksiyonu, intraabdominal abse, evisserasyon, anastomoz kaçağı, stoma revizyonu, pnomoni, reoperasyon ve hastane kalış süresi olarak kayıt edildi. BULGULAR: Stoma açılan grupta postoperatif yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısı 25, ventilatör ihtiyacı olanların sayısı 16 idi ve stoma revizyonu yapılan hasta sayısı 3 idi. Kardiyopulmoner morbidite sayısı 10, reoperasyon 9, mortalite sayısı 13 olduğu saptandı. Anastomoz yapılan grupta ise postoperatif yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayısı 13, ventilatör ihtiyacı olanların sayısı 4 ve anastomoz yapılanların 2'sinde anastomoz kaçağı olduğu görüldü. Yeniden operasyona giren hasta sayısı 2 idi. mortalite sayısı 5 olduğu saptandı. Her iki grup arasında postoperatif yoğun bakım ihtiyacı, ventilatör ihtiyacı, reoperasyon ve mortalite açısından p degerleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: While resection and primary anastomosis are generally preferred in occlusive tumors of the right colon, either resection primary anastomosis or resection Hartmann colostomy is generally preferred in the surgery of occlusive tumors of the left colon and more distal, depending on the general condition of the patient and the surgeon's experience. The aim of this study was to evaluate the results of resection primary anastomosis performed under emergency conditions in cases with signs of acute mechanical bowel obstruction due to colorectal tumors and to compare these results with the results of patients who underwent hartmann colostomy. MATERIALS and METHODS: In the study, 84 patients who were admitted to the Emergency Surgery Service of Ankara Numune Training and Research Hospital between August 2005 and March 2011 and were operated for acute left colon obstruction due to colorectal cancer were included in the study and analyzed from past to present. All patients were operated without bowel cleansing after preoperative examination and preparation, and either resection primary anastomosis or Hartman colostomy was performed after manual decompression after intraoperative resection. Variables recorded in the follow-up of the patients, age, gender, co-morbidity, ASA score, white blood cell, reason for operation (ileus, perforation), type of operation (resection-hartman colostomy, resection primary anastomosis), duration of operation, lymph node involvement, mortality and postoperative The features of postoperative intensive care need, need for ventilator, length of stay on ventilator, wound site infection, intra-abdominal abscess, evisceration, anastomotic leak, stoma revision, pneumonia, reoperation and hospital stay were recorded. RESULTS: In the stoma group, the number of patients in need of postoperative intensive care was 25, the number of patients in need of ventilator was 16, and the number of patients who underwent stoma revision was 3. It was determined that the number of cardiopulmonary morbidity was 10, the number of reoperations was 9, and the number of mortality was 13. In the anastomosis group, the number of patients in need of postoperative intensive care was 13, the number of patients in need of a ventilator was 4, and 2 of those who underwent anastomosis had anastomotic leakage. The number of patients who underwent reoperation was 2. Mortality number was found to be 5. The p values for postoperative intensive care need, need for ventilator, reoperation and mortality were