Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin akıllı telefon internet bağımlılığı ve fiziksel aktivite düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between smart phone internet addiction and physical activity levels of students at Manisa Celal Bayar University
  1. Tez No: 702193
  2. Yazar: MELEK BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin Akıllı telefon, İnternet bağımlılığının ve Fiziksel Aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin bazı demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, fakülte vb.) açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2018-2019 Eğitim öğretim yılı Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Mühendislik fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunda eğitim öğretim faaliyetlerine devam eden 868 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği (ATBÖ)”,“İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ)”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UAFAA)”uygulanmıştır. Parametrik dağılan veriler için, demografik değişkenlere ilişkin farklılıkların tespit edilebilmesinde Independent Sample T-Test ve ANOVA testi kullanılmıştır. Gruplar arasında tespit edilen istatistiksel farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlenmesinde Post-hoc testlerinden LSD testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. UAFAA-KF ile ATBÖ-KF ve İBÖ arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine whether the relationship between smartphone, Internet addiction and Physical Activity levels of Manisa Celal Bayar University students differ in terms of some demographic variables (age, gender, faculty, etc.). The study group of the research; The 2018-2019 academic year consists of 868 university students who continue their education activities in Manisa Celal Bayar University's Faculty of Engineering, Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Arts and Sciences, Faculty of Sport Sciences and School of Applied Sciences. In the research,“Personal Information Form”,“Smartphone Addiction Scale (ATBI)”,“Internet Addiction Scale (IAD)”and“International Physical Activity Questionnaire (IAFAA)”were applied to the participants. For parametrically distributed data, Independent Sample T-Test and ANOVA test were used to detect differences in demographic variables. The LSD test, one of the Post-hoc tests, was used to determine between which groups the statistical difference between the groups was. Pearson Correlation test was used to determine the relationship between the scales. Correlation analysis was applied to determine the relationship between UAFAA-SF and ABI-SF and IAD.