Radyoterapi alan akciğer, meme, baş-boyun kanserli hastalarda yürüme ve derin soluk alıp verme egzersizlerinin yorgunluğun azaltılması üzerine etkisi
Effects of walking and deep respiration exercise on the ameliortion of the fatigue in patients with lung, breast and head-neck carcinomas who received radiotherapy
  1. Tez No: 70220
  2. Yazar: HATİCE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Radyoterapi Alan Akciğer, Meme, Baş-Boyun Kanserli Hastalarda Yürüme ve Derin Soluk Alıp- Verme Egzersizlerinin Yorgunluğun Azaltılması Üzerine Etkisi Hatice Akyol Amaç: Bu çalışma, yürüme ve derin soluk alıp-verme egzersizlerinin radyoterapi alan meme, baş-boyun ve akciğer kanserli hastalarda görülen yorgunluğun azaltılması üzerindeki olası etkisini araştırmak amacı ile planlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışma, 1 Ocak 1997 - 31 Aralık 1997 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'na radyoterapi için gönderilen; önceden onkolojik tedavi görmemiş, erken evre, kalp- karaciğer-böbrek fonksiyon bozukluğu ve nöro-müsküler bir hastalığı bulunmayan, performans durumu 0-2 olan 26 meme, 20 baş-boyun ve 14 akciğer kanserli toplam 60 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar her tümör grubu içinde eşit olacak şekilde random olarak deney ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Deney grubuna evde uygulayacaktan derin soluk alıp-verme ve yürüme egzersizleri önerildi. Kontrol grubuna rutin radyoterapi öneri dışında ek bir öneride bulunulmadı. Çalışmanın başında ve sonunda hastaların beslenme ve performans durumları, hematolojik değerleri (hemoglobin, lökosit ve trombosit sayısı) ve bazı biyokimyası testleri (serum Na, K, Ca) kontrol edildi. Her iki grubun“Görsel Eşleştirme Ölçeğine”göre yorgunluk puanlan radyoterapi süresince haftalık olarak not edildi. Bulgular: Yorgunluk puanlarının radyoterapi süresince artış gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
; SUMMARY..-., - - Effects of Walking and Deep Respiration Exercises On the Amelioration of the Fatigue in Patients With Lung, Breast and Head & Neck Carcinomas Who Received Radiotherapy Hatice Akyol Aim: The evaluate the possible effects of walking and deep-respiration exercises on the amelioration of the fatigue in patients with the carcinomas of lung, breast or head and neck who were receiving radiotherapy. Patients and Method: The study was conducted with between January 1, 1997 -December 31 1997 on patients who were referred to the Department of Radiation Oncology of Dokuz Eylül University. None of the patients had received prior anticancer chemotherapy or radiation therapy. None of them had cardiovascular, hepatic, renal dysfunction or neuromuscular disorder. Their performance status varied between 0 to 2. A total of sixty patients (26 with breast cancer, 20 with head and neck cancer, 14 with lung cancer) were studied. All patients had early stage cancer. Patients were divided randomly to the experimental and control group within each tumor category. The experimental group received instructions for walking and deep-respiration exercises at home. The control group received no such instruction. Nutritional and performance status of all patients were evaluated at the beginning and end of the study in addition to the measurements of the hemoglobin, leukocyte and platelet concentrations in blood, and sodium, potassium and calcium concentrations in blood serum. Patients were scored for their fatigue each week during radiotherapy according to the Visual Analog Scale. Results: Fatigue scores increased during the course of radiotherapy.