Santral venöz kateter uygulamalarında katetere bağlı enfeksiyonu azaltmada antiseptik madde ile kaplanmış kateterlerin etkinliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 70221
  2. Yazar: DİLEK YENİGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VLÖZET Araştırma; santral venöz kateter uygulamalarında katetere bağlı olarak gelişen enfeksiyonları azaltmada özel antiseptik maddeyle kaplanmış kateterler ile antiseptik maddeyle kaplanmamış poliüretan kateterlerin karşılaştırılarak enfeksiyonun önlenmesinde ya da azaltılmasında kateterlerin etkinliğini belirlemek amacı ile deneysel olarak planlanmıştır. Araştırma; G.A.T.A Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi I.Kat, Beyin Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi ve Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniklerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini l Mayıs 1997-15 Kasım 1997 tarihlerinde bu kliniklere yatan ve santral venöz kateter uygulanan 180 hasta oluşturmuştur. Bu sayıdaki hastalardan acil ve gece uygulama yapılan hastalar hariç uygulamanın yapıldığı tarihlerde belirlenen kriterlere uygun ve temin edilen kateter sayısına göre 36 hasta örneklem grubu olarak alınmıştır. Olgular rastgele yolla seçilerek 18 hastaya antiseptik madde ile kaplanmamış poliüretan kateterler, 18 hastaya da antiseptik madde (Chlorheksidin) ile kaplanmış kateterler uygulanmıştır. Her iki gruba da klinik prensibleri dahilinde belirlenen hemşirelik bakım protokolü uygulanmış ve araştırmacı tarafından kateter pansumanları yapılmıştır. Araştırmada veriler; veri toplama formu ve kateter uygulama protokolü formundan oluşan formlar kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; Bağımsız İki Grupta İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Fisher's Kesin Ki-Kare Testi ve Yüzdelikler kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır: Olguların santral venöz kateter uygulamayı gerektiren cerrahi işlemler, santral venöz kateter uygulama amaçlan, yapılan pansuman sayılan ve olgularda kateterin kalış süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kültür sonuçlarında, antiseptik madde ile kaplanmış kateter uygulanan deney grubu olgulardan bir olguda, antiseptik madde ile kaplanmamış kateter uygulanan kontrol grubu olgulardan üç olguda kateter iç ucunda mikroorganizma ürediği saptanmıştır. Bu sonuçlara göre; uygun ve etkin bir bakım protokolü uygulanarak bakım verilen, santral venöz kateterli olgularda katetere bağlı enfeksiyonu azaltabilmek için kullanılan kateterin yapısının (Antiseptik madde ile kaplanmış) önemli bir faktör olduğu sonucuna varılmış ve bu araştırmalara devam edilmesinin yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AIM OF THE STUDY : The experimantal study was planed to compare the cathaters coated with antiseptic materials to poliüretan cathaters without antiseptic coverage, in decraring the infections due to cathaters. MATERIAL AND METHOD : The study has been done betvveen Ith May 1997- 15* November 1997 period and included 180 patients who were introduced central venous cathater, in the GATA General Surgery, plactic and reconsturtive surgery, and neuro surgery departments. Emergency and at the night time insertion excluded. 36 patients selected randomly and divided two group in 18 patients we used poliüretan cathaters with out antiseptic coverage, and other group we used chlorheksidin coated cathaters. Dressing of the cathaters were done by the investigator with in the clinical nursing prothocol. We collect the datas of study, from the datum form and cathater insertion form. Statistical analysis were done by using Differes Importance Test, Fisher's Ch-Square Test and Percentages. RESULTS : There were no statistical difference between the two group about their surgical procedues, the pw. Pore of the central venous cathater insertion, number of the dressing and period of the catheterization. in the bacteriological examination, we have found positive microorganism in the irine port of the cathaters, in öne patient in the experimantal group, used antiseptic coated cathater, three patient, used normal cathaters. We concluded that, in order to minimalize the infections due to cathaters with in the effective and ruitable dressing, also the type of the cathaters (antiseptic coated) is important. So, continuing the study mast be beneficial.