COVID-19 pandemi sürecinde hemşirelerin ruhsal durumlarının ve işe bütünleşme düzeylerinin belirlenmesi
Determining the mental status and work engagement levels of nurses during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 702348
  2. Yazar: AYBÜKEM HAYAL ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEVİYE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisinde hemşirelerin ruhsal durumlarının ve işe bütünleşme düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olan üç hastanede 09.03.2021-06.05.2021 tarihleri arasında 313 hemşire ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Depresyon Anksiyete Stres (DASS-21) Ölçeği”,“Koronavirüs (COVID-19) Korkusu Ölçeği”ve“Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin COVID-19 korkusu puan ortalaması 19,74±5,93 ve işe bağlılık toplam puan ortalaması 2,91±0,73'tür. Hemşirelerin, %31,9'u ileri düzeyde depresyona, %43,8'inin çok ileri düzeyde anksiyeteye ve %32,6'sı ise orta düzeyde strese sahip olduğu belirlenmiştir. Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin, diğer bölümlerde çalışan hemşirelere göre DASS-21 toplam puanı, stres ve anksiyete puanının daha düşük olduğu saptanmıştır. Vardiyalı çalışan hemşirelerin işe bağlılık toplam puan ortalaması ve ölçeğin alt boyutlarının puan ortalamaları, diğer çalışma şekillerine göre daha düşüktür. İşe bağlılık toplam puanı ve alt ölçekleri ile DASS-21 toplamı puanı ve alt ölçekleri arasında negatif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çoklu regresyon analizinde oluşturulan modelde depresyonun, işe bağlılık üzerinde negatif yönde anlamlı etkisinin olduğu ve bağımsız değişkenlerle birlikte toplam varyansın %21,8'ini açıkladığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hemşirelerin ruhsal durumlarının, işe bağlılıklarını etkilediği belirlenmiştir. Pandemi sürecinde hemşirelerin ruhsal yönden desteklenmeleri, aralıklı olarak hemşirelere danışmanlık programlarının uygulanması, uygun baş etme stratejilerinin kullanılmasına yönelik beceri kazandırma ve süreç boyunca ruhsal açıdan değerlendirilme önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study was to determine the mental states and work engagement levels of nurses during the COVID-19 pandemic. A total of 313 nurses in three hospitals within the borders of Istanbul Metropolitan Municipality were included in the study between 09.03.2021 and 06.05.2021.“Descriptive Information Form”,“Depression Anxiety Stress (DASS-21) Scale”,“Coronavirus (COVID-19) Fear Scale”and“Utrecht Work Engagement”scales were used as data collection tools. Descriptive statistics, one-way anova, independent t test, pearson correlation analysis and simple linear and multiple regression analysis were used for data evaluation. The mean score of the COVID-19 fear of the nurses participating in the study was 19.74±5.93 and the mean total score of work engagement was 2.91±0.73. The study showed that 31.9% of the nurses had severe depression, 43.8% had very advanced anxiety and 32.6% had moderate stress. The nurses working in the intensive care unit had lower DASS-21 total score, stress and anxiety scores compared to the nurses working in other departments. The total mean score of work engagement and the mean score of the subscale of nurses working in shifts are lower than other form. A negative and weakly significant correlation was found between the total score and subscales of work engagement and the total score of DASS-21 and its subscales. In the model created in the multiple regression analysis, it was determined that depression had a negative and significant effect on work engagement and explained 21.8% of the total variance together with the independent variables. According to the results obtained from the study, it was determined that the mental states of the nurses affected their work engagement. It can be recommended to support nurses psychologically during the pandemic process, to apply counseling programs to nurses intermittently, to gain skills in the use of appropriate coping strategies, and to evaluate psychologically throughout the process.