Yönetim kurulu taahhütleri ve yönetim kurul cinsiyet yapısının şirketin karlılığına etkisi: Malezya örneği üzerine bir çalışma
The effects of board of director's commitment and gender compositon to the company's profitability: A study on Malaysian case
  1. Tez No: 702349
  2. Yazar: NUR IZZAH BINTI FAKHARULDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu makale, Yönetim Kurulu'nun (BOD) bağlılığının ve cinsiyet kompozisyonunun Malezya'daki şirket performansına olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, Bursa Malezya'nın resmi web sitesinde, 2016 ve 2019 yılları arasında dört yıl üst üste halka açık olan 789 şirketi içeren bir şirketi araştırmaktadır. Yönetim Kurulu'nun taahhüdü, YK toplantısına katılım ve mali yıl boyunca yapılan toplantı sayılarına göre ölçülürken, YİD'deki cinsiyet bileşimi, yönetim kurulunda atanan YK kadın yüzdesine göre ölçülür. Şirket performansı, Varlık Getirisi (ROA) ve Özkaynak Getirisi (ROE) olmak üzere iki faktöre göre değerlendirilir. Araştırma, yapılan toplantı sayısı ile Yönetim Kurulu'nun katılımı ve şirketin performansı arasında negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Halbuki cinsiyet çeşitliliği ve şirketin performansı arasında pozitif bir ilişki vardır. Bununla birlikte, sonuçlar önemsizdir ve bu, hem bağımsız hem de bağımlı değişkenler arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Bu çalışma, YK'nın Malezya'daki etkinliğine ilişkin literatüre katkıda bulunacaktır. Ayrıca, her yıl yapılacak yeterli sayıda toplantı ile ilişkilendirerek, şirketin yönetim maliyetlerini yönetmesine yardımcı olacaktır. Bu araştırma nihai olarak karar vericiler, akademisyenler ve diğer paydaşlar için de faydalı bilgiler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This paper is to study the impact of the Board of Director's (BOD) commitment and gender composition towards the company performance in Malaysia. This paper investigates the public listed company in Bursa Malaysia's official website for four consecutive years between 2016 and 2019 which includes 789 companies. The BOD's commitment is measure based on the BOD meeting attendance and the numbers of meeting held during the financial year, while the gender composition in BOD is measured based on the percentage of women BOD appointed in board. Company performance is assessed based on two factors which are Return on Asset (ROA) and Return on Equity (ROE). The research found that there is negative relationship between numbers of meeting held and the attendance of BOD and company's performance. While the gender diversity and company's performance has a positive relation. However, the results are insignificant, which indicates that there is no relationship between both independent and dependent variables. This study will contribute to the literature of the BOD's effectiveness in Malaysia. It will also help to guide the company in managing their management costs by relating it to the sufficient number of meeting to be held yearly. This research finally will also provide useful information for the decision makers, academicians and other stakeholders.