Alkol bağımlısı hastalarda Ihilevich ve Gleser (İ-G) Savunma Mekanizmaları envanterinin geçerlik güvenirlik çalışması
- Tez No: 70242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYCAN KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu araştırma I.G (Ihılevich ve Gleser) Savunma mekanizması envanterinin alkol bağımlısı hastalar üzerinde geçerli, güvenilir olup olmadığım incelemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Psikiyatri Anabilim Dalı Bağımlılık Tedavi Biriminde yapılmıştır. Bu bölümde yatarak tedavi olan erkek alkol bağımlısı hastalar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. 1 Haziran 1997- 1 Haziran 1998 tarihleri arasında yatan ve araştırmanın sınırlılıklarına uyan alkol bağımlısı hastalar örneklem grubunu oluşturmuştur. (n:106) Araştırmada veriler, hipotetik çatışma durumlarım içeren (Otorite, bağımsızlık, rekabet, erkeklik, kadınlıkla ve durumluluk) on küçük öyküden oluşan bu çatışmalar karşısında bireyin davranış, düşünce, fantazi ve duygu dünyasında ortaya çıkan tepkileri araştırarak kullandığı savunmaları değerlendiren objectif bir ölçme aracı olan ( I.G D.M.İ 1969-1986) SME ve hastalara ilişkin özellikleri kapsayan tanıtıcı bilgi formunun uygulanması ile toplanmıştır. Ayrıca SME yapısal geçerliliğim ölçmek için bağımlılık tedavi ekibine SME puanlama sisteminde hastaların savunma mekanizmalarını belirleme amacı ile düzenlenen formla da ekibin hastalarda gözlemlediği savunmalar kaydedilerek SME ile karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirmesinde sayı ve yüzde dağılımları, aritmatik ortalama (X), standart sapma (SS), varyans analizi güvenirlilik için Alpha Coefficient testi, geçerlilik için, Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elede edilen sonuçlar şunlardır: * Alkol bağımlısı hastaların SME puan ortalamalarından en yüksek puan TER (Tersine çevirme) savunmasında olduğu sırasıyla İLK (İlkeleştirme), NES (Nesneye çevirme), KEN (Kendine çevirme), YAN (Yansıtma) olarak bulunmuştur. * SME puan ortalamaları tepki düzeylerine göre NES savunma sitilinde davranış ve duyguda daha çok kullanıldığı, KEN savunmasının düşünce ve duyguda, ilk savunmasının fantazi ve davranış tepki düzeylerinde daha çok tercih edildiği bulunmuştur. * Alkol bağımlısı hastaların yaş gruplarına göre SME puan ortalamaları arasında bir ilişki bulunamamıştır. * SME puan ortalamaları ile eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 71*SME puan ortalamalarının medeni durum ve aylık gelir durumundan etkilenmediği saptanmıştır. * SME puan ortalamalarıyla hastaların alkole verdiği anlam arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. KEN savunma sitilinin diğerlerinden daha fazla kullanıldığı saptanmıştır. *Alkol bağımlısı hastaların yaşamdaki amaçlarıyla SME puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. TER savunma sitilinin diğerlerinden daha fazla kullanıldığı belirlenmiştir. *SME güvenirliliğinin incelenmesi için, iç tutarlık kapsamında uygulanan Alpha Coefficient testi sonucunda NES.8363 duygu, TER.8162 gerçek davranış tepki düzeylerinde yüksek düzeyde güvenilir bulunmuştur. KEN.4852 duygu tepki düzeyinde düşük güvenilir bulunmuştur. *SME geçerliliğinin incelenmesi için, Bağımlılık Tedavi Ekibinin hastalar için belirlediği savunma puanlarıyla SME puanlan arasında yapılan Pearson korelasyon analizi sonucunda, KEN savunması dışında NES, İLK, TER, YAN, savunmalarında yüksek düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuç, testin geçerli olduğunu göstermektedir. Araştırmada sonuçlar doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research made on Defense Mechanisms Inventory made by I.G.(Ihilevich & Gleser 1669) in order to investigate the validity and reliability on the of alcohol dependent patients. This research made in the department of the Psychiatri, on the section of treatment of dependent patients, on the Ege University Medical Hospital. Mostly sample were taken from alcohol dependent inpatients who were threated between June 1st 1997-june 1st 1998 taken as a sample (n:106). DMI is an objectif measuring instrument consisting of 10 vignettes containing hypothetical conflict situations and an evaluation system based on forced choice type defense responses on behavioral, fantasy, thought and affect levels. The typs of defense mechanisms have been grouped under five categories: Turning Against Object (TAO), projection (PRO), Principaalization (PRN), Turning Against Self (TAS) and Reversal (REV). For using the datum, number, percantage, mean(x), standard deviation (ss), one-way analysis variance, for realibility alpha coefficient test, for validity Pearson correlation analyze used. The result of the research are given below. *Alcohol dependent patients who has the max DMI points on the REV defense, then the other found as PRN,TAO,TAS,PRO *The average of DMI points used mostly emotion & behavior according to the TAO defense system related to the reaction level, TAS defense in fantasial &. behavior reaction level preferred mostly. * The relation between the average DMI points & ages of the alcohol dependent patients does'nt found. * The relation between the average DMI points & education level does'nt found. *The average DMI points does not influenced from the condition marital status & montly income. *The relation between the average DMI points & meaning of the alcohol given by the patients was found. In addion to this the TAS defense system was used mostly. *The relation between the average DMI points & purpose of thealcohol dependent patients was found. By the way there is a diffrence in REV defence system. *For DMI reliability there is alpha coefficient test. *For DMI validity there is Pearson correlation analyze. 73