Servis Ortamı Ölçeği (SOÖ) geçerlik ve güvenirlik çalışması
  1. Tez No: 70243
  2. Yazar: SATI BOZKURT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
89 ÖZET Bu araştırmanın amacı, SOÖ'nin Türk Psikiyatri Servislerinde ortam değerlendirmelerinde kullanılıp kullanılmayacağını incelemektir. Bu amaçla ölçeğin Türkçe'ye çevirisi yapıldıktan sonra üç hastanenin sekiz psikiyatri servisindeki hasta ve çalışanlara uygulanmış. Elde edilen veriler araştırmanın amacı doğrultusunda analiz edilmiştir. Hasta ve çalışanların ham puanları üzerinden ortalama, Ss, varyans min., max. değerleri saptanmıştır. Geçerlik için hasta ve çalışan grupta ayrı olmak üzere faktör yapışma bakılmıştır. İki grupta da 3' er faktör saptanmıştır ve şöyle adlandırılmıştır 1. Faktör“Programın Politikaları ve Tedavi Yönelimi”, 2.Faktör“Kontrol Düzeyi”, 3. Faktör“Kişisel Sorunların İfadesi”. Ayrıca ayırt edici ve birleştirici geçerlik için alt ölçek interkolerasyonları bakılmıştır. İç tutarlık için Kuder Richardson 20 formülü uygulanmıştır. Güvenirliliği kabul edilebilir olan alt ölçeklerin güvenirlik katsayıları tüm grup için.74 ile.51 arasında değişmiştir. Ayrıca madde analizi yapılarak maddelerin ayırt edicilik düzeyine bakılmıştır. Alt ölçek puan ortalamalarının çeşitli değişkenlere göre değişimine bakılmış ve hastaneler, servisler, yaş, cinsiyet, çalışan veya hasta olması açısından anlamlı bulunur iken süre açısından anlamlı bir değişim yoktur. Sonuç olarak SOÖ'nin araştırma kapsamındaki servislerin ortamını değerlendirmede kullanılabilir olduğu düşünülmüştür. Ölçeğin sonraki çalışmalarında diğer geçerlik ve güvenirlik yöntemleri ile de sınanması ve sorunlu maddelerin revizyondan geçmesi, geçerlik ve güvenirlik düzeyi açısından daha köklü bilgiler edinmeye yarayacaktır.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY The purpose of this study is to investigate the psychometric properties of the Moos Ward Atmosphere Scale- Form R (SOÖ) in psychiatric wards in Turkey. The scale which is translated into Turkish has administered to patients and staff from eight program of three different hospitals. The data obtained from SOÖ, were analayzed internal consistency, item statistics, factor stracture, subscale intercorrelation, variability of its subscales according to hospitals, programs, age, gender, case of patient or staff, hospitalization time for patients, working time for staff. The internal consistency of Turkish version of the SOÖ varys from.74 to.51. The results are similar to previously reported Uçman' s study had done in Turkey. Factor analaysis of patient's and staffs mean subscale scores idendified 3 factors, that were labled as;“program policy and treatment orientation”,“level of control”,“expression of personal problem”, like previously reported in other studies. Consequently, realibity and validty of SOÖ in this study is enough but it should be confirmed by other methods and the problematic items should be revised.