Türk demokrasi tarihinde birinci Nihat Erim kabinesi ve kamuoyu
First Nihat Erim cabinet and publiic opinion in the history of Turkish democracy
- Tez No: 702453
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEZMİ ERASLAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 333
Özet
Ordunun verdiği, 12 Mart 1971 tarihli muhtıradan sonra istifa eden, Adalet Partisi Genel Başkanı Süleymen Demirel'in başbakanı olduğu hükümetin yerine, eski CHP'li yeni bağımsız Prof.Dr. Nihat erim partiler üstü bir hükümet kurmuştu. Parlamentodan güvenoyu alan ancak hiçbir partiye dayanmayan bu hükümetin gücü zayıftı, sanaldı. Parlamento çoğunluğuna sahip Adalet Partisi, Anayasa değişikliği ve sıkıyönetim ilanı gibi, işine gelen hükümet politikalarını desteklemiş, toprak reformu gibi kendi çıkarına aykırı olan politikaları desteklememiştir.“Reformcu”Birinci Nihat Erim kabinesi reformcu on bir bakanın istifası ile son bulmuştur. Bu çalışmada biz, gazeteler ve dergiler üzerinden kamuoyunun Birinci Nihat Erim kabinesi sürecini nasıl değerlendirdiğini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Instead of the government of Adalet Partisi led by Süleyman Demirel, resigned just after the memorandum of 12th of March 1971, given by Turkish Army, Prof.Dr. Nihat Erim ex-member of CHP, newest independent deputy founded a new non partisan government. Although it had got the confidence of the parliament, the power of this government was“powerless”and virtual due to its lack of base in any political party. Adalet Parttisi holding the majority in the parliament, supported some policies of the government following its interests such as; constitutional amendments and martial law, but did not support land reform harming its benefits.“Reformist”first Nihat Erim cabinet reached to end by the resignation of eleven reformist minister. We have tried to state the attitude of the public opinion toward this government via newspapers and magazines.