Çocuk ürolojisinde 4-18 yaş arası yapılan cerrahi tedavinin yaşam kalitesi ve psikolojik iyilik hali ile ilişkisi
The relationship between the surgical treatment performed 4 to 18 years old children in pediatric urology with quality of life and psychological well-being
- Tez No: 702600
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERKAN DOĞAN, DOÇ. DR. HALİME TUNA ÇAK ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Üroloji, Psychiatry, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çocuk üroloji alanında yapılan çalışmaların büyük bir kısmı bu yöntemlerin klinik sonuçlarını değerlendirmektedir; yaşam kalitesi ve psikososyal iyilik hali ile cerrahinin ilişkisine dair çocuk üroloji pratiğinde çok az çalışma mevcuttur. Özellikle de cerrahi yöntemin şeklinin cerrahi sonrası ruhsal etkileri ile yaşam kalitesinin değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç olduğu gözlenmiştir. Bu araştırmada çocuk üroloji kliniğinde yatırılarak ameliyat edilen 4-18 yaş arası hastaların yaşam kalitesi ve psikolojik iyilik hali üzerine etkisi olabilecek; sosyodemografik, medikal, cerrahi ve ebeveyn ve çocuğa ait psikolojik faktörler araştırılmıştır. Bu amaçla hasta ve ebeveynler ameliyat öncesi dönemde ve ameliyat sonrası 7. ayda değerlendirilmiştir. Cerrahiden önce Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY-T) kullanılarak yapılan psikiyatrik görüşmede aktif herhangi bir psikiyatrik bozukluk tanısı konan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Ameliyat öncesi dönemde dahil edilme ölçütlerini karşılayan 98 hasta, ameliyat sonrası dönemde ise 63 hasta ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrası 7. ay olmak üzere iki kez psikiyatrik belirti alanlarını değerlendirmek amacıyla çalışmaya dahil edilen tüm ebeveynlerden; Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn formu (ÇİYKÖ), Güçler Güçlükler Anketi Ebeveyn Formu (GGA); kendileri ile ilgili olarak ise Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Belirti Tarama Listesi'ni (SCL-90-R), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği'ni (COPE) doldurmaları istenmiştir. Çocuk ve ergenler de Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği, Çocuklar için Durumluk – Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDKE – ÇSKE) doldurmuştur. Araştırma kapsamında değerlendirilen hastaların geçirdiği cerrahiler açık cerrahi/endoürolojik cerrahi ve majör cerrahi/minör cerrahi olarak iki farklı gruplandırma ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the studies conducted in pediatric urology investigate the clinical results. However, very few studies explore the relationship between surgery and quality of life and psychosocial well-being in pediatric urology practice. Especially after surgery, It was observed that the studies evaluating the mental effects of the surgical method and the quality of life were essential. The current study investigated the psychological factors of child and parent, sociodemographic, medical and surgical factors that may affect the quality of life and psychological well-being of patients aged 4-18 years who were hospitalized and operated in the pediatric urology clinic. For this purpose, patients and parents were evaluated in the preoperative period and at the 7th month postoperatively. Before the surgery, a patient diagnosed with an active psychiatric disorder in the psychiatric interview using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children, Present and Lifetime Version ( K- SADS- PL) were excluded from the study. The study was conducted with 98 patients who met the inclusion criteria in the preoperative period and 63 patients in the postoperative period. Of all the parents included in the study to evaluate the psychiatric symptom areas two times, preoperatively and postoperatively; Pediatric Quality of Life Inventory- Parent report, Strengths and Difficulties Questionnaire- Parent report (SDQ); in relation to themselves Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Symptom Checklist (SCL-90-R), Orientation to Problems Experienced (COPE) inventory was requested to fill. Children and adolescents also filled in the Children's Depression Inventory (CDI), the Pediatric Quality of Life Inventory- self-report, and the State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAI-CH). The surgeries of the patients evaluated within the scope of the study were examined in two different groups as open surgery/endourological surgery and major surgery/minor surgery.